Centrum dialogu zamiast… tradycyjnego seminarium

Dawne papieskie seminarium w Cuglieri zostanie przekształcone w… centrum dialogu międzyreligijnego, mające wspierać integrację imigrantów. Nikt się opustoszałym seminarium nie przejmował, aż do momentu, w którym zainteresowali się nim tradycjonaliści chcący otworzyć kolejny dom formacji.

Di Muesse (Opera propria)
[GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) o CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], attraverso Wikimedia Commons

Budynkiem seminarium, które zostało zamknięte na fali posoborowej „odnowy”, zainteresowało się kierownictwo Instytutu Chrystus Króla Najwyższego Kapłana. Dotychczasowe międzynarodowe seminarium w Gricigliano nie jest w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Okazuje się, że pomysł ponownego rozpoczęcia formacji w murach dawnego seminarium nie przypadł do gustu biskupom Sardynii.

Budowa została sfinansowana przez Stolicę Apostolską, Watykan przekazał seminarium lokalnym biskupom w roku 1970. W 1976 lokalna hierarchia sprzedała nieruchomość samorządowi. Od tego czasu lokalne władze poszukiwały inwestora, który chciałby przejąć niszczejący kompleks. Potencjalny inwestor pojawił się dopiero w roku 2012. O ile władze przyjęły ofertę ze strony Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana z radością, przeciwko sprzedaży nieruchomości tradycjonalistom opowiedziało się dwóch lokalnych biskupów, publicznie krytykujących możliwość powstania tradycjonalistycznego seminarium na ich wyspie.

Choć byłe seminarium niszczeje od dekad, teraz biskupi Sardynii postanowili, że otworzą w nim… centrum dialogu. Już podpisali stosowne porozumienie z lokalnymi władzami, którym poprzednio sprzedali nieruchomość. Teraz byłe seminarium będzie służyć sprawie „postępu humanitarnego”, jak podkreślił jeden z prałatów.

Źródło: eponymousflower.blogspot.com

mat

Za: Polonia Christiana (2014-01-27 ) | http://www.pch24.pl/centrum-dialogu-zamiast-tradycyjnego-seminarium,20751,i.html

Skip to content