Rabini z Argentyny u Papieża

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Domu św. Marty delegację piętnastu rabinów z jego ojczystej Argentyny. Przewodniczący Stowarzyszenia Izraelitów Argentyńskich Julio Schlosser jeszcze przed spotkaniem oznajmił, że jego tematem będą problemy dialogu międzyreligijnego oraz „szereg innych spraw, które pojawią się w rozmowach, tak jak to robiliśmy zawsze z kard. Bergoglio w Buenos Aires”.

Jak powiedział jeden z członków delegacji Claudio Epelman, Papież Franciszek jeszcze przed rozpoczęciem swojego pontyfikatu podejmował konkretną współpracę i dialog ze wspólnotą żydowską. „Z pomocą wielu rozmówców Bergoglio sam opracowywał pewne zagadnienia, czego nigdy nie zlecał innym, ale angażował się osobiście. Dzięki temu powstało szereg działań, projektów, analiz, w których brali udział różni członkowie wspólnoty i dzięki którym mieli oni okazję spotkać się z nim i zawiązywać osobiste relacje, te zaś pomagały w umacnianiu relacji instytucjonalnych” – podkreślił Epelman.

W delegacji wspólnoty żydowskiej nie mogło zabraknąć rabina Abrahama Skórki, dyrektora seminarium rabinicznego w Buenos Aires i od wielu lat przyjaciela kard. Bergoglio. Nie było to zresztą ich pierwsze spotkanie w Watykanie od czasu rozpoczęcia obecnego pontyfikatu. Uwagami o swoich relacjach z obecnym Papieżem rabin Skórka dzielił się również ze wspólnotą akademicką Uniwersytetu Gregoriańskiego. Została tam zorganizowana specjalna konferencja „Dialog żydowsko-chrześcijański pięćdziesiąt lat po Nostra aetate. Perspektywa latynoamerykańska”. Sesję prowadził przewodniczący watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem kard. Kurt Koch.

lg/ rv, asca, pug, iaca

Za: Radio Watykanskie (2014-01-16)

Dzień Judaizmu

Napisał Dextimus dnia 17.1.14

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (17 stycznia 2014)

 

Watykan: rabin Skórka o spotkaniu z Franciszkiem

Rozmowa dotyczyła wielu problemów trawiących współczesny świat, a także znaczenia wizyty Franciszka w Ziemi Świętej. Rabin Abraham Skórka, wieloletni przyjaciel kard. Bergoglio, ujawnił szczegóły wczorajszego spotkania z Papieżem. Ojciec Święty przyjął delegację piętnastu rabinów ze swej ojczystej Argentyny. Była to już trzecia wizyta rabina Skórki u Papieża Franciszka.

„Rozmawialiśmy o naprawdę wielu sprawach: od przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie po to, jaką drogą iść, by jednoczyć ludzi i obalać wszelkie dzielące nas bariery. Wskazaliśmy, że podziały rodzą nienawiść, która ostatecznie prowadzi nawet do przemocy – mówi rabin Skórka. – Rozmawialiśmy też o wizycie w Ziemi Świętej. Moim marzeniem jest, by móc w niej towarzyszyć Papieżowi. Chciałbym szczególnie móc modlić się wraz z nim przed Ścianą Płaczu. Jako arcybiskup Buenos Aires wiele zrobił on dla relacji chrześcijańsko-żydowskich. Robił to w sposób familiarny, pełen miłości, by pokazać, że wierzymy w tego samego Boga, nawet jeżeli interpretujemy Go i przeżywamy na różne sposoby. To nas mocno złączyło”.

bz/ rv

Za: Radio Watykanskie (2014-01-17)

Skip to content