USA: zakonnice nie ustosunkowały się do zarzutów stawianych im przez Stolicę Apostolską

Aktualizacja: 2013-08-20 12:00 pm

Bez żadnych konkretnych ustaleń zakończyło się na Florydzie doroczne posiedzenie Konferencji Przełożonych Zakonów Źeńskich w USA (LCWR). Po raz pierwszy w konferencji uczestniczył delegat Watykanu abp Peter Sartain, który ma czuwać na reformą, której Stolica Apostolska domaga się od zakonnic. Kongregacja Nauki Wiary zarzuca bowiem siostrom, że uprawiają skrajny feminizm oraz oddalają się od nauczania Kościoła w niektórych istotnych kwestiach.

W dokumencie końcowym amerykańskie zakonnice zaznaczają, że to one zaprosiły watykańskiego delegata i poprosiły go o zabranie głosu. Nie przytaczają jego wypowiedzi, ponieważ miała ona miejsce za zamkniętymi drzwiami i została objęta tajemnicą. Siostry nie odnoszą się do zarzutów postawionych im przez Kongregację Nauki Wiary. Twierdzą, że sytuacja w ich konferencji jest zdrowa i wyrażają nadzieję, że zostanie ona zachowana w niezmienionej postaci dla dobra Kościoła. Zdaniem przewodniczącej konferencji s. Florence Deacon, w całej tej sprawie chodzi o szersze problemy, takie jak dalsze wprowadzanie w życie Soboru Watykańskiego II, kościelna rola zakonnic i świeckich, a zwłaszcza kobiet, rozumienie władzy, sprzeciwu w wierze i posłuszeństwa w Kościele.

Siostry wyraziły zadowolenie ze szczerej wymiany opinii z przedstawicielem Watykanu. Dały też wytyczne kierownictwu konferencji, jak dalej postępować w relacjach z władzami kościelnymi oraz nagrodziły poprzednią przewodniczącą konferencji s. Pat Farrell, która do niedawna reprezentowała amerykańskie zakonnice w sporze ze Stolicą Apostolską i biskupami USA.

kb/ rv, lcwr

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=69880 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]