Miało być “subito”, więc bp Pieronek się niecierpliwi

Aktualizacja: 2009-02-20 12:02 pm

– Na co jeszcze w Rzymie czekają, by ogłosić go błogosławionym? – pyta bp Pieronek w wywiadzie dla włoskiego portalu Pontifex.roma.it. A może to krakowski duchowny zbyt pochopnie obstawiał datę beatyfikacji Jana Pawła II?

Przewodniczący prac krakowskiego trybunału beatyfikacyjnego Jana Pawła II ma wrażenie, że proces wyraźnie zwolnił. – Jest albo spowolnienie procesu, którego przyczyn nie rozumiem, albo są nieprecyzyjne informacje na temat jego tempa – mówi bp Pieronek.

Wiosną ubiegłego roku postulator procesu beatyfikacyjnego informował o zamknięciu fazy „dowodowej” i przekazaniu materiałów do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ale później okazało się, że nie wszystko jest gotowe. Wygląda na to, że hierarcha się przeliczył, gdy jako jeden z nielicznych podawał możliwe daty beatyfikacji. Kwiecień, październik 2008 roku, potem wiosna 2009 – padały kolejne daty.

Te nadzieje miesiąc temu rozwiał relator w procesie beatyfikacyjnym o. Daniel Ols. Uzupełnił on dokumentację, złożoną do Kongregacji. Zawiera ona 2500 stron tekstu i jest gotowa do oceny przez komisje historyków i teologów oraz zgromadzenie kardynałów. To zajmie ponad rok. A zatem beatyfikacja nie zostanie ogłoszona w tym roku.

Watykan nie podaje żadnych terminów. “Młyny” co prawda mielą tam powoli, ale za to nieprzerwanie. Sam Benedykt XVI zwrócił się do Kongregacji, by skrupulatnie przestrzegała wszystkich reguł w procesach beatyfikacyjnych, także Jana Pawła II.

Jeśli beatyfikacja nastąpi w kwietniu 2010 roku, tempo i tak będzie rewelacyjne – pisze „Rzeczpospolita” – trochę ponad rok od rozpoczęcia pracy w Kongregacji i pięć lat od wszczęcia procesu beatyfikacyjnego.

W podobnym tempie w Kongregacji toczą się prace nad materiałami zgromadzonymi w sprawie beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. W październiku 2008 roku Benedykt XVI zgodził się, aby zajęto się nimi poza kolejnością. Proces może zakończyć się jesienią tego roku.

AJ/Rz

Za: Fronda.pl


ZOB. RÓWNIEŻ:


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6886 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]