Aktualizacja strony została wstrzymana

Papież mianuje więcej kobiet na kluczowe stanowiska w Watykanie

Kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, jeden z ośmiu członków grupy zadaniowej ds. reformy Kurii Rzymskiej ogłosił, że papież Franciszek przyzna więcej kluczowych stanowisk watykańskich kobietom. Zdaniem innego hierarchy, powinno się także ograniczyć liczbę europejskich pracowników Kurii.

Słowa kardynała Maradiaga potwierdził rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Mówił w niedzielę: – Jest to naturalny krok, by wprowadzić na kluczowe stanowiska wykwalifikowane kobiety. Watykan wyraźnie przejęty krytyką niedopuszczania do pewnych stanowisk kobiet rozpoczął akcję podkreślania ich wyjątkowej roli w Kościele. Dziennik watykański „L’Osservatore Romano”zaczął z tego powodu wydawać specjalny dodatek dla kobiet.

Podczas audiencji generalnej w dniu 3 kwietnia br. Papież zauważył, że kobiety były pierwszymi świadkami Zmartwychwstania, dodając, że „Apostołom i uczniom trudno było uwierzyć w Chrystusa Zmartwychwstałego, ale nie kobietom!”. Watykanista Carlo Marroni zwrócił uwagę na wyraźny zwrot Watykanu w kierunku podkreślania znaczeniu roli kobiet. Zauważył jednak, że kwestia ta jest bardzo delikatna, zwłaszcza, że zewsząd dopływają głosy, iż Kościół powinien zezwolić na ich wyświęcanie.

Jak na razie tylko nieliczne kobiety zajmują kluczowe stanowiska w Watykanie. Siostra Nicla Spezzati pełni funkcję podsekretarza Kongregacji ds. Instytutów Źycia Konsekrowanego, s. Flaminia Giovanell i jest podsekretarzem stanu w Papieskiej Radzie ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Administrowaniem Bazyliką św. Piotra (Fabrica di San Pietro) zajmuje się Maria Cristina Carlo-Stella. To zdaniem włoskich ekspertów wciąż za mało. Marco Politi z dziennika „Il Fatto Quotidiano” zauważył, że dużo większą rolę kobiety pełnią np. w diecezjach w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Jednak w Stanach Zjednoczonych Kościół ma już poważny problem ze zbuntowanymi zakonnicami, które promują radykalny feminizm i przychylnie odnoszą się do aborcji oraz tzw. małżeństw jednopłciowych. Papież Franciszek niedawno poparł krytyczne stanowisko swojego poprzednika wobec nadużyć zakonnic amerykańskich.

Kardynał z Hondurasu nie jest jedynym, który zapowiada rewolucję w Kurii. Ostatnio kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, emerytowany arcybiskup Santiago w Chile, będący również członkiem grupy zadaniowej ds. reformy Kurii w Rzymie stwierdził, że Watykan jest „przeludniony Europejczykami”. – Czterdziestu biskupów europejskich pracujących dla Ojca Świętego i dla kurii to zbyt wielu – twierdził.

Źródło: The Daily Telegraph, AS.

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-04-28) | http://www.pch24.pl/papiez-mianuje-wiecej-kobiet-na-kluczowe-stanowiska-w-watykanie,14410,i.html

Skip to content