Napisy końcowe i Sceny usunięte

Napisy końcowe

Szanowni Czytelnicy [portalu Kronika Novus Ordo]

Po obejrzeniu relacji z nabożeństw papieskich, a zwłaszcza z dzisiejszej Mszy świętej papieża Franciszka muszę ze smutkiem stwierdzić, że nie ma najmniejszego sensu dalszego prowadzenia Kroniki. Nie ma sensu wskazywania nadużyć liturgicznych u szeregowych kapłanów czy biskupów, skoro popełnia je sam Ojciec święty Franciszek, zapewne z przyzwyczajenia, z ponad 40-letniej praktyki duszpasterskiej w Kościele Ameryki Łacińskiej, w którym – jak zapewnie wiecie z lektury dawnych wpisów na KNO – Mszał, rubryki i nigryki traktowane są powszechnie jako luźny zestaw niewiążących zaleceń dla celebransa. Z otrzymanej koresponencji wiem, że wielu kapłanów już się cieszy z końca 8-letniej „pieredyszki” i otwarcie cieszą się, że „nareszcie wróciła normalność”. Widać tak ma się zacząć dziać w całym Kościele i widać tak będzie dla Kościoła lepiej. Cóż, widocznie nigdy nie miałem racji. Widocznie papieże krytykujący nadużycia liturgiczne też nie mieli racji. W końcu każdy może się pomylić… 

Módlmy się za naszego papieża Franciszka!

Święty Józefie, módl się za Nim i za nami!

Strona KNO na Facebooku zostanie zlikwidowana w dniu dzisiejszym o 24:00

Niniejszy blog pozostanie dostępny w sieci.

Dziękuję za przesyłaną przez 8 lat korespondencję. 

Napisał Dextimus dnia 19.3.13

Za: Kronika Novus Ordo (wtorek, 19 marca 2013)

Sceny usunięte

W niektórych produkcjach filmowych po napisach końcowych prezentuje się widzom tzw. sceny usunięte vel ścinki, Co prawda w naszych redakcyjnych e-szufladach takowe się nie zachowały, ale w zamian polecamy lekturę felietonu jednego z lepszych watykanistów. Sandro Magister pisze w nim o planowanej przez papieża Franciszka reformie Kurii Rzymskiej (której to reformie bardzo kibicujemy i obiecujemy naszą  modlitwę) oraz zauważa bardzo niepokojące zjawisko:

Najgorszą sprawą jest brak jedności między dykasteriami. Każdy z urzędów żyje dla samego siebie. Czasami nawet utrzymując papieża w niewiedzy.

Kolejne zdania felietonu jedynie utwierdzają mnie w przekonaniu, że dalsze prowadzenie Kroniki Novus Ordo nie ma sensu:

Dwa lata temu doszło do żenującego i – niewiele brakowało, a udanego – ataku z zaskoczenia, którego celem było wydarcie od Józefa Ratzingera zgody na dziwaczną liturgię [Mszy świętych] Neokatechumenatu. Papież zorientował się w sprawie i wysadził całą inicjatywę w powietrze dosłownie w ostatniej chwili. Był zasmucony tym, że w gronie architektów tej intrygi znalazł się kardynał, któremu bardzo ufał, mianowicie prefekt Kongregacji Kultu Bożego [i Dyscypliny Sakramentów], Antoni Cañizares Llovera. Ojciec święty nakazał wtedy Kongregacji Nauki Wiary szczegółowo zbadać liturgie neokatechumenalne. Wyniki tych analiz na razie spoczywają w szufladzie.

Sami widzicie, Drodzy Czytelnicy, że nie ma sensu walczyć z badziewem i nadużyciami, skoro nawet sam prefekt kongregacji odpowiedzialnej za zwalczanie nadużyć liturgicznych otwarcie knuł przeciwko Ojcu świętemu. I jak tu się dziwić, że Benedykt XVI abdykował…

Napisał Dextimus dnia 22.3.13

Za: Kronika Novus Ordo (22 marca 2013)

Skip to content