GMO podpisane

Aktualizacja: 2012-12-22 8:30 pm

Mimo apeli opozycji i organizacji społecznych prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj ustawę o nasiennictwie. Pozwala ona na rejestrację i sprzedaż nasion roślin modyfikowanych genetycznie.

Takiej decyzji można było się spodziewać, bo choć ustawa uchwalona przez Sejm i Senat znacznie odbiegała od projektu prezydenta, to jednak Komorowski sugerował wcześniej, iż ją podpisze. Z projektu prezydenckiego posłowie wykreślili zapisy o zakazie rejestracji nasion GMO i obrotu nimi, ale Bronisława Komorowskiego zadowoliły deklaracje, że takie zakazy znajdą się w rozporządzeniach ministra rolnictwa, których projekty przyjął Stały Komitet Rady Ministrów. Chodzi o całkowity zakaz uprawy w Polsce kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora (to jedyne rośliny modyfikowane dopuszczone do sprzedaży i uprawy w UE). Nie bez znaczenia dla prezydenta były też apele koalicji rządowej, że jeśli ustawa nie wejdzie w życie, to zapłacimy ogromną karę (prawie 300 mln euro), którą nałoży Komisja Europejska.

Ale przeciwnicy GMO ostrzegają, że ustawa o nasiennictwie otworzy możliwość niekontrolowanej uprawy takich roślin, co spowoduje nieodwracalne skutki dla rolnictwa i produkcji żywności. Jest to tym groźniejsze, że badania nad organizmami modyfikowanymi wskazują, iż mogą być one potencjalnie groźne dla zdrowia ludzi.

Zdaniem prezydenta, ustawa o nasiennictwie nie rozwiązuje problemów związanych z GMO. Oczekuje on, że te kwestie znajdą się w odrębnym projekcie. Jednak rząd z jego przygotowaniem się nie spieszy. Za to własny projekt ustawy wprowadzającej zakaz uprawy GMO złożyło w Sejmie PiS. Ale nie wiadomo, kiedy będzie on procedowany.

Teraz sytuacja jest skomplikowana i z tego powodu, że istnieje szara strefa w obrocie nasionami modyfikowanymi. Niektórzy producenci rolni przywożą taką kukurydzę z zagranicy i wysiewają na polach. Ponieważ inspekcje państwowe nie kontrolują tego procederu, nie wiadomo, ile hektarów obejmują uprawy GMO.

KL

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=65511 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]