Unia dofinansuje mafię?

Zamożni Rosjanie, w tym również mafiozi będą głównymi beneficjentami pomocy finansowej, jaką Unia Europejska wypłaci Cyprowi – ostrzegł poniedziałkowy „Der Spiegel”, powołując się na raport niemieckiej agencji wywiadowczej (BND).

„Raport BND pokazuje, kto zyska najbardziej na miliardach euro pochodzących od europejskich podatników, a są to rosyjscy oligarchowie, biznesmeni i mafiozi, którzy zainwestowali swoje nielegalne zarobki na Cyprze” napisał magazyn. Autor artykułu podkreślił, iż duża liczba rosyjskich biznesmenów umieściła ogromne sumy pieniędzy w cypryjskich bankach, do czego skłoniła ich niższa niż gdzie indziej stawka podatku, mimo iż Cypr pozbył się swojej reputacji raju podatkowego po wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Z raportu BND wynika, że łącznie rosyjscy oligarchowie tylko w 2011 r. złożyli w cypryjskich bankach ok. 20 mld euro (26 mld dolarów), czyli więcej niż wynosi PKB tego kraju (17,8 mld euro). Depozyty te będą gwarantowane, jeżeli europejska pomoc finansowa zostanie zatwierdzona i wesprze cypryjskie banki.

BND oskarżyła przy tym Cypr o stwarzanie szans w kraju dla prania brudnych pieniędzy. Zarzut ten wywołał ostrą reakcję cypryjskich władz. Rzecznik tamtejszego rządu Stefanos Stefanou oświadczył, że stwierdzenie, jakoby wyspa była centrum prania brudnych pieniędzy było „oszczercze” i obliczone na „zniszczenie” reputacji jego kraju jako centrum zagranicznych inwestycji. – Cypr przyjął i wprowadził wysokozaawansowane instytucjonalne ramy w walce z praniem brudnych pieniędzy, co jest w pełni zgodne z prawem UE – powiedział Stefanou podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Podkreślił, że rosyjskie inwestycje zostały dokonane w związku z „atrakcyjnością cypryjskiego systemu finansowego oraz zalet Cypru, takich jak posiadanie traktatów dotyczących podwójnego opodatkowania, zawartych z wieloma krajami, w tym z Rosją”.

Raport BND zwraca uwagę, że pranie brudnych pieniędzy zostało ułatwione od czasu, kiedy władze Cypru wprowadziły możliwość łatwego pozyskania cypryjskiego obywatelstwa przez zamożnych obywateli rosyjskich. Z danych zgromadzonych przez niemiecki wywiad wynika, że aż 80 rosyjskich oligarchów otrzymało cypryjskie obywatelstwo, a wraz z nim – nieograniczony dostęp do całej Unii Europejskiej.

W poniedziałek rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa finansów poinformował, że kwestia prania brudnych pieniędzy będzie dyskutowana z Cyprem podczas najbliższego posiedzenia tzw. trójki  (UE, MFW i EBC). Zarówno EBC, jak i UE odmówiły komentarza w sprawie raportu niemieckich służb wywiadowczych.

Anna Wiejak

Artykuł ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Nasza Polska” Nr 45 (888) z 6 listopada 2012 r.

Za: Nasza Polska | www.naszapolska.pl/index.php/component/content/article/52-na-gorco/3451-unia-dofinansuje-mafi

Skip to content