Unia dofinansuje mafię?

Aktualizacja: 2012-11-26 11:36 am

Zamożni Rosjanie, w tym również mafiozi będą głównymi beneficjentami pomocy finansowej, jaką Unia Europejska wypłaci Cyprowi – ostrzegł poniedziałkowy “Der Spiegel”, powołując się na raport niemieckiej agencji wywiadowczej (BND).

“Raport BND pokazuje, kto zyska najbardziej na miliardach euro pochodzących od europejskich podatników, a są to rosyjscy oligarchowie, biznesmeni i mafiozi, którzy zainwestowali swoje nielegalne zarobki na Cyprze” napisał magazyn. Autor artykułu podkreślił, iż duża liczba rosyjskich biznesmenów umieściła ogromne sumy pieniędzy w cypryjskich bankach, do czego skłoniła ich niższa niż gdzie indziej stawka podatku, mimo iż Cypr pozbył się swojej reputacji raju podatkowego po wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Z raportu BND wynika, że łącznie rosyjscy oligarchowie tylko w 2011 r. złożyli w cypryjskich bankach ok. 20 mld euro (26 mld dolarów), czyli więcej niż wynosi PKB tego kraju (17,8 mld euro). Depozyty te będą gwarantowane, jeżeli europejska pomoc finansowa zostanie zatwierdzona i wesprze cypryjskie banki.

BND oskarżyła przy tym Cypr o stwarzanie szans w kraju dla prania brudnych pieniędzy. Zarzut ten wywołał ostrą reakcję cypryjskich władz. Rzecznik tamtejszego rządu Stefanos Stefanou oświadczył, że stwierdzenie, jakoby wyspa była centrum prania brudnych pieniędzy było “oszczercze” i obliczone na “zniszczenie” reputacji jego kraju jako centrum zagranicznych inwestycji. – Cypr przyjął i wprowadził wysokozaawansowane instytucjonalne ramy w walce z praniem brudnych pieniędzy, co jest w pełni zgodne z prawem UE – powiedział Stefanou podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Podkreślił, że rosyjskie inwestycje zostały dokonane w związku z “atrakcyjnością cypryjskiego systemu finansowego oraz zalet Cypru, takich jak posiadanie traktatów dotyczących podwójnego opodatkowania, zawartych z wieloma krajami, w tym z Rosją”.

Raport BND zwraca uwagę, że pranie brudnych pieniędzy zostało ułatwione od czasu, kiedy władze Cypru wprowadziły możliwość łatwego pozyskania cypryjskiego obywatelstwa przez zamożnych obywateli rosyjskich. Z danych zgromadzonych przez niemiecki wywiad wynika, że aż 80 rosyjskich oligarchów otrzymało cypryjskie obywatelstwo, a wraz z nim – nieograniczony dostęp do całej Unii Europejskiej.

W poniedziałek rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa finansów poinformował, że kwestia prania brudnych pieniędzy będzie dyskutowana z Cyprem podczas najbliższego posiedzenia tzw. trójki  (UE, MFW i EBC). Zarówno EBC, jak i UE odmówiły komentarza w sprawie raportu niemieckich służb wywiadowczych.

Anna Wiejak

Artykuł ukazał się w najnowszym numerze tygodnika “Nasza Polska” Nr 45 (888) z 6 listopada 2012 r.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=63971 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]