Aktualizacja strony została wstrzymana

Skrucha u komunistycznych zbrodniarzy? Humer napluł mi na kamerę

Skazano dziś na 3 lata Jerzego K., który był „prawą ręką” Adama Humera – osławionego szefa departamentu śledczego UB. – Dla przyszłych pokoleń musi być przekaz, że zło jest ukarane. Jak nie będzie kar za ewidentne zbrodnie, za mordowanie patriotów którzy chcieli niepodległej Polski, to można odnieść wrażenie, że dalej można mieć układy, znajomości i żyć bezkarnie – mówi portalowi Fronda.pl Alina Czerniakowska, autorka filmu „Humer i inni”.

Alina Czerniakowska

Alina Czerniakowska

Były oficer UB 86-letni Jerzy K. został prawomocnie skazany na trzy lata więzienia za znęcanie się nad więźniami politycznymi okresu stalinowskiego [link]. Wyrok oznacza, że może spodziewać się wezwania do odbycia kary. – Niech posiedzi choć trochę; ja w więzieniu za nic spędziłem 8 lat – mówił 86-letni b. żołnierz AK Wacław Sikorski, torturowany przez K. w UBW styczniu br. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał – jak chciał pion śledczy IPN – że w 1948 r. K. znęcał się fizycznie i psychicznie nad Sikorskim i Władysławem Jedlińskim, który już nie żyje. Sąd potwierdził, że polegało to na ich wielokrotnych i wielogodzinnych przesłuchaniach, biciu gumą i żelazem owiniętym w ręcznik, przypalaniu włosów, skuwaniu na noc kajdankami, zamykaniu w karcerze, nakazywaniu przysiadów, przyciskaniu głowy do ściany, kopaniu, ubliżaniu i grożeniu – w celu zmuszenia ich do przyznania się do rzekomego szpiegostwa. Według pełnomocnika Sikorskiego K. był „prawą ręką” Humera – osławionego szefa departamentu śledczego UB, skazanego w latach 90. na 7,5 roku więzienia. „A czemu K. nie oskarżono w procesie Humera? Bo nie było na to dowodów” – replikował mec. Chmielewski – poniformowała Polska Agencja Prasowa.

Skazano dziś na 3 lata więzienia 86-letniego byłego oficera UB. Dlaczego trzeba sądzić byłych ubeków, nawet w tym wieku?

Alina Czerniakowska: – Dlatego, że należy sądzić zbrodniarzy komunistycznych. Dlatego, że były to tak okrutne zbrodnie, że nie można nad nimi przejść do porządku dziennego i uznać, że ich nie było i nie należy do nich wracać. Starszy człowiek również odpowiada za swoje czyny. Z perspektywy czasu może nawet bardziej. Dla przyszłych pokoleń musi być przekaz, że zło jest ukarane. Jak nie będzie kar za ewidentne zbrodnie, za mordowanie patriotów, którzy chcieli niepodległej Polski, to można odnieść wrażenie, że dalej można mieć układy, znajomości i żyć bezkarnie.

Czy robiąc film o Adamie Humerze, widziała pani u dawnych funkcjonariuszy bezpieki refleksję nad wyrządzonymi krzywdami, skruchę?

– Nie było żadnej skruchy, ale pewność i buta. Oni nadal byli przekonani, że im się nic nie stanie. Wyroki były niskie, często  zawieszeniu i tak naprawdę oni wiedzieli, że nie zostaną ukarani. Takie procesy mają za zadanie bardziej napiętnować konkretne nazwiska, postawy i sprawy.

A jak zachowywał się Humer?

– Napluł mi na kamerę, mam taki kadr. Jak byli funkcjonariusze UB wychodzili z sądu to ludzie ustawili się szpalerem i mówili o nich, że to są bandyci, łobuzy. Humer był cyniczny, machnął ręką, że jego to w ogóle nie obchodzi. Oskarżycielem posiłkowym była wtedy pani mec. Izabela Skorupkowa. Powiedziałam jej wtedy, może naiwnie, że w każdym z tych zbrodniarzy, Humerze i kolegach jest jakaś odrobina człowieczeństwa, że wiedzą, że robili źle. Ona mi odpowiedziała, że tam nikogo takiego nie ma, że oni są do szpiku kości zepsuci, że to są bandyci, którzy dziś zrobiliby to samo.

Smutna puenta.

– Ale podam panu jeszcze jeden przykład. Dotarłam do sędziny Marii Gurowskiej, która podtrzymała wyrok śmierci na gen. Fieldorfie. Uzasadniła go, że „dla takich nie ma miejsca w Polsce Ludowej”. Dotarłam do niej. Nie chciała rozmawiać do kamery, ale przez otwarte drzwi na pytanie o skazanie gen. Fieldorfa powiedziała mi tylko, że dziś postąpiłaby tak samo.

Rozmawiał Jarosław Wróblewski

[youtube rAcaYc9_354]

KOMENTARZ BIBUŁY: Jedynie krótkie ale konkretne dopowiedzenie i przykład jak Wikipedia, w tym przypadku polskie jej wydanie, manipuluje faktami. Oto pod hasłem „Adam Humer” w polskojęzycznym wydaniu Wikipedii czytamy:

„Adam Teofil Humer (właśc. Umer, ur. 27 kwietnia 1908 w Camden (USA), zm. listopad 2001 w Warszawie) – polski funkcjonariusz służb bezpieczeństwa, oficer śledczy w stopniu pułkownika, zbrodniarz stalinowski. […] Urodził się w chłopskiej rodzinie o niemieckich korzeniach. …”

Nieco inaczej – i bardziej prawdziwie – podaje angielskojęzyczna Wikipedia, pisząc:

„Adam Humer (born Umer, born either 1917 or 1908, in Camden, USA into a Polish-Jewish family […]”

Na przykładzie opisu osoby Adama Humera widać, że przed Polakami ukrywa się żydowskie pochodzenie zbrodniarza działającego w tzw. okresie stalinowskim PRL-u. W ten sposób chce się zmanipulować, wmówić, że żydokomuna jest jakimś elementem baśniowo-spiskowym, podczas gdy jest wręcz przeciwnie: to właśnie Żydzi stanowili podstawową grupę uczestniczącą we wprowadzaniu zbrodniczego systemu komunistycznego. Zresztą nie tylko w Polsce.

W dzisiejszym czasie gdy organizacje żydowskie i całe grupy wpływowych Żydów oskarżają zbiorowo Polskę i Polaków o przeróżne – wymyślone – zbrodnie, to Państwo Polskie idąc za ciosem powinno oskarżyć zbiorowo wszystkich Żydów za wprowadzanie systemu komunistycznego w Polsce i za te wszystkie realnie dokonane żydowskimi rękami zbrodnie.

Za: Fronda.pl () | http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/czerniakowska_dla_fronda.pl:_skrucha_u_komunistycznych_zbrodniarzy__humer_naplul_mi_na_kamere_22135 | Czerniakowska dla Fronda.pl: Skrucha u komunistycznych zbrodniarzy? Humer napluł mi na kamerę