USA: zakonnice nie chcą reform

Aktualizacja: 2012-06-2 4:23 pm

Amerykańskie zakonnice nie zgadzają się na reformy, których zażądała od nich Stolica Apostolska. Siostry czują się skrzywdzone, a postawione im zarzuty uważają za bezpodstawne. Przypominają też, że zawsze mogą się zsekularyzować, zrywając kanoniczne więzi z Kościołem katolickim. Przez ostatnie trzy dni obradowała w Waszyngtonie Konferencja Zakonów Źeńskich w Stanach Zjednoczonych, aby ustosunkować się do decyzji Kongregacji Nauki Wiary. Przypomnijmy, że watykańska dykasteria zarzuciła siostrom odstępstwa od nauczania Kościoła w tak istotnych kwestiach, jak aborcja, eutanazja, święcenia kobiet czy homoseksualizm. Wyznaczyła też delegata apostolskiego, który ma czuwać nad reformami. 12 czerwca siostry zamierzają wysłać do Watykanu swą delegację, by przedstawić podjęte w tej sprawie decyzje.

Tymczasem na zarzuty sióstr odpowiedział już w obszernym artykule abp Peter Sartain, którego Stolica Apostolska mianowała swym delegatem. Przypomina on, że zakony żeńskie zawsze odgrywały w Ameryce istotną rolę. Dlatego właśnie tak ważne jest, by trwały one w jedności z Kościołem. Arcybiskup Seattle zaznacza, że do postawienia zarzutów zawartych w watykańskim dekrecie wystarczą same oficjalne dokumenty Konferencji Zakonów Źeńskich. Przypomina on również, że decyzja Watykanu była poprzedzona długimi rozmowami. Pomimo oporów ze strony zakonnic, liczy on jednak, że z Bożą pomocą uda się odnowić żeńskie życie konsekrowane w Stanach Zjednoczonych.

kb/ rv, ncr, america, lcwr, ap

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=57304 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]