Węgry: rehabilitacja kardynała męczennika czasów komunizmu

Aktualizacja: 2012-03-30 2:56 pm

Męczeński prymas Węgier doczekał się wreszcie pełnej rehabilitacji prawnej, moralnej i politycznej.

Prokuratura generalna w Budapeszcie wydała dokument kończący proces rehabilitacyjny kard. Józsefa Mindszenty’ego.Już pod koniec 1989 r. zarządziła ona rewizję procesu wytoczonego hierarsze 40 lat wcześniej przez komunistów, a następnie, w 1990 r., węgierski parlament uchwalił zadośćuczynienie wszystkim niewinnym ofiarom komunistycznych procesów pokazowych. Pełną rehabilitację swego wielkiego poprzednika obecny prymas Węgier kard. Péter ErdÅ‘ określił jako wkład w odnowę moralną narodu i dowód zerwania przez wymiar sprawiedliwości ze złym dziedzictwem fałszu.

Sądowa rehabilitacja zbiega się z obchodami 120. rocznicy urodzin kard. Mindszenty’ego, która minęła 29 marca. W ich ramach cały węgierski episkopat odprawi 31.03 Mszę dziękczynną w katedrze diecezji Szombathely, z której pochodził męczeński prymas. Więziony przez hitlerowców, a potem przez komunistów, hierarcha po stłumieniu w 1956 r. przez sowieckie wojska powstania węgierskiego był 15 lat azylowany w amerykańskiej ambasadzie w Budapeszcie. Zmarł w 1975 r. na wygnaniu w Wiedniu. Od pięciu lat węgierscy biskupi zabiegają o jego beatyfikację.

ak/ rv

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54515 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]