Odpowiedź Bractwa św. Piusa X na propozycję Watykanu

Aktualizacja: 2011-12-27 9:29 pm

Watykański rzecznik prasowy potwierdził, że Stolica Apostolska otrzymała od Bractwa św. Piusa X dokumentację, stanowiącą odpowiedź na tak zwaną preambułę doktrynalną.

Chodzi tu o dokument, którego przyjęcie przez lefebrystów umożliwiłoby nadanie im misji kanonicznej w Kościele katolickim. Ks. Federico Lombardi SJ oświadczył, że zawartość dokumentacji jest analizowana przez watykańską komisję Ecclesia Dei.

Przesłanie tej dokumentacji do Watykanu zapowiedział już 8 grudnia przełożony Bractwa bp Bernard Fellay. Jest ona zachętą do lepszego zrozumienia przez Stolicę Apostolską argumentów Bractwa i zobowiązań, jakie ma ono względem Kościoła. Przy tej okazji bp Fellay przyznał, że tekst preambuły jest znaczącym gestem ze strony Watykanu, nawet jeśli Bractwo nie może go przyjąć w aktualnej postaci.

Głównym argumentem, na który powołuje się bp Fellay, uzasadniając swe zastrzeżenia do dokumentu, jest poważny kryzys posoborowego Kościoła. To właśnie on wymaga jasnego rozstrzygnięcia kontrowersji dotyczących Soboru. Tytułem przykładu bp Fellay mówi o powołaniach we Francji, czyli w kraju, gdzie Bractwo jest najprężniejsze. Szarytki, które przed Soborem były obecne niemal w całym kraju, dziś są na wymarciu. Stulatek jest tam więcej niż wszystkich sióstr w przedziale od 20 do 50 roku życia – podał przełożony Bractwa.

Źródło: sanctus

Za: Christianista.pl -- [Org. tytuł: « Odpowiedź Bractwa na propozycję Watykanu»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49019 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]