Odpowiedź Bractwa św. Piusa X na propozycję Watykanu

Watykański rzecznik prasowy potwierdził, że Stolica Apostolska otrzymała od Bractwa św. Piusa X dokumentację, stanowiącą odpowiedź na tak zwaną preambułę doktrynalną.

Chodzi tu o dokument, którego przyjęcie przez lefebrystów umożliwiłoby nadanie im misji kanonicznej w Kościele katolickim. Ks. Federico Lombardi SJ oświadczył, że zawartość dokumentacji jest analizowana przez watykańską komisję Ecclesia Dei.

Przesłanie tej dokumentacji do Watykanu zapowiedział już 8 grudnia przełożony Bractwa bp Bernard Fellay. Jest ona zachętą do lepszego zrozumienia przez Stolicę Apostolską argumentów Bractwa i zobowiązań, jakie ma ono względem Kościoła. Przy tej okazji bp Fellay przyznał, że tekst preambuły jest znaczącym gestem ze strony Watykanu, nawet jeśli Bractwo nie może go przyjąć w aktualnej postaci.

Głównym argumentem, na który powołuje się bp Fellay, uzasadniając swe zastrzeżenia do dokumentu, jest poważny kryzys posoborowego Kościoła. To właśnie on wymaga jasnego rozstrzygnięcia kontrowersji dotyczących Soboru. Tytułem przykładu bp Fellay mówi o powołaniach we Francji, czyli w kraju, gdzie Bractwo jest najprężniejsze. Szarytki, które przed Soborem były obecne niemal w całym kraju, dziś są na wymarciu. Stulatek jest tam więcej niż wszystkich sióstr w przedziale od 20 do 50 roku życia – podał przełożony Bractwa.

Źródło: sanctus

Za: Christianista.pl | http://christianitas.pl/?sr=!czytaj&dz=11&id=1698 | Odpowiedź Bractwa na propozycję Watykanu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content