Aktualizacja strony została wstrzymana

„Koszerne” przejścia dla pieszych w Londynie…

W Londynie zainstalowany został, pierwszy tego rodzaju w Wielkiej Brytanii, specjalny system ulicznej sygnalizacji świetlnej, umożliwiający korzystanie z przejść dla pieszych przez Żydów podczas szabasu.

„Koszerne” przejścia dla pieszych nie wymagają używania przycisków mających zmieniać światla na zielone dla pieszych, lecz w czasie trwania szabasu, czyli przez całą dobę od zachodu słońca w piątek, cyklicznie zmieniają światła co 90 sekund.

Nowa sygnalizacja świetlna w Londynie ułatwi Żydom korzystanie z przejść dla pieszych na ruchliwych, położonych niedaleko synagogi ulicach North Circular  i Henlys Corner.

Jak zapewniają wykonawcy instalacji „nie będzie ona powodowała chaosu”, jakkolwiek obiektywne spojrzenie na natężeniu ruchu w tym rejonie, nie może nie brać pod uwagę znacznego utrudnienia ruchu drogowego.

System zainstalowany został w ramach przebudowy skrzyżowania, kosztującej 8 milionów funtów i przewidzianej do oddania do użytku w grudniu br. Jak wyjaśniają przedstawiciele miasta, zaadaptowanie wniosku o wprowadzenie specjalnego systemu świetlnego dla Żydów, skierowanego przez przywódców pobliskiej synagogi Finchley United Synagogue, „nie zwiększył kosztów projektu”.

Żydowskie prawo talmudyczne zabrania podczas szabasu m.in. dokonywania jakiejkolwiek czynności mogącej być uznaną jako załączanie bądź rozłączanie obwodu elektrycznego. Aby jednak korzystać z wielu urządzeń – a w praktyce obejść przepisy rabiniczne – instytuty izraelskie, w tym znany Zomet Institute wydający certyfikaty koszerności, opracowują najdziwniejsze urządzenia, jak np. szabasowe skutery z tajemnicznymi załącznikami, czy expressy do kawy, z nieustannie, przez całą dobę lejącą się gorącą kawą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Daily Mail (Oct 03 2011 ) | http://www.dailymail.co.uk/news/article-2044222/UK-hands-free-pedestrian-crossing-devout-Jews-cross-road.html?ito=feeds-newsxml

Skip to content