Czechy: Obywatelski opór wobec cygańskiej przestępczości

Kilkaset osób wzięło udział we wczorajszym obywatelskim proteście w mieście Rumburk w północnych Czechach, którego celem było zaakcentowanie sprzeciwu wobec rozprzestrzeniającej się cygańskiej przestępczości.

Demonstranci (mieszkańcy miasta) zebrali się po apelu powołanej przed kilkoma dniami inicjatywy Obywatelski Opór (cz. Občanský Odpor), która nawoływała za pośrednictwem portali społecznościowych do wspólnego przeciwstawienia się cygańskiemu rasizmowi. Wszystko to za sprawą zajścia, do którego doszło przed tygodniem – grupa 18-stu Cyganów uzbrojonych w maczety zaatakowała 6-ciu mieszkańców miasta. To nie pierwszy tego typu przypadek w mieście.

Mieszkańcy Rumburka wiedzą, że w tej kwestii nie mogą liczyć ani na policję, ani na tzw. wymiar sprawiedliwości. Potwierdziły to wczorajsze wydarzenia – po zakończeniu demonstracji część jej uczestników została zaatakowana przez policjantów, co poskutkowało wywołaniem drobnych zamieszek. Funkcjonariusze próbując wytłumaczyć swoje zachowanie oświadczyli, iż demonstranci „udali się zbyt blisko romskiej dzielnicy”.

(Na podstawie: iDNES, źródła własne)

Węgry: Cyganie zaatakowali policję siekierą

W nocy w miejscowości Bagamér na wschodzie Węgier, grupa cyganów zaatakowała patrol policyjny. Jeden z funkcjonariuszy został raniony siekierą

Policjanci interweniowali z powodu nadmiernego hałasu, wydobywającego się z mieszkania zamieszkiwanego przez osoby pochodzenia romskiego. Zostali oni zaatakowani przez kilku mężczyzn, którzy próbowali odebrać policjantom broń, co się jednak nie udało. Jeden z funkcjonariuszy został zaatakowany siekierą, w wyniku czego założono mu 27 szwów na ręku.

Sprawę bada prokuratura w Debreczynie. Media głównego nurtu, reprezentujące głównie opcje lewicowo-liberalne, nie odważyły się podać pochodzenia napastników, aby nie burzyć obrazu „pokrzywdzonej mniejszości romskiej” napastowanej przez „nietolerancyjnych faszystów”.

Źródło: Kuruc.info

MM

Za: narodowcy.net (Sierpień 23, 2011)

Za: Autonom.pl (27 sierpnia 2011 ) | http://autonom.pl/index.php/news/zagranica/1312-obywatelski-opor-wobec-cyganskiej-przestepczosci

Skip to content