Aktualizacja strony została wstrzymana

Australia: dymisja liberalnego biskupa

Benedykt XVI zdymisjonował australijskiego biskupa Williama Morrisa, który od 18 lat był ordynariuszem diecezji Toowoomba. Posługa bp. Morrisa od samego początku budziła wiele zastrzeżeń. Zalecał on na przykład absolucję generalną, wprowadził do szkół diecezjalnych kontrowersyjny program wychowania seksualnego, a przed pięcioma laty wydał list pasterski, w którym domagał się dopuszczania do kapłaństwa kobiet i żonatych mężczyzn, a także uznania ważności liturgii sprawowanych przez pastorów anglikańskich i luterańskich. Bp Morris doprowadził też do kompletnej zapaści powołaniowej swej diecezji. Od wielu lat nie ma tam żadnych powołań, co kontrastuje ze stanem innych australijskich diecezji.

Wobec tych faktów i skarg napływających od wiernych Watykan zdecydował się na wizytację apostolską. Powierzył ją amerykańskiemu arcybiskupowi Charlesowi Chaputowi. Na podstawie wyników jego dochodzenia Benedykt XVI podjął decyzję o pozbawieniu 67-letniego bp Morrisa władzy pasterskiej nad diecezją.

kb/ rv

KOMENTARZ BIBUŁY: Benedykt XVI zdymisjonował biskupa „który od 18 lat był ordynariuszem diecezji Toowoomba. Posługa bp. Morrisa od samego początku budziła wiele zastrzeżeń.”
Zaraz, zaraz: a któż to przez te wszystkie lata był papieżem, w czasie gdy od samego początku biskupstwa zastrzeżenia wobec bp. Morrisa były znane? Ktoś powie: no tak, ale przecież „młyny Watykanu” działają wolno, że… No dobrze, ale w takim razie jak ta rzekoma powolność ma się do błyskawicznej beatyfikacji Jana Pawła II? Dziwne podwójne standardy.

Za: Radio Watykańskie (03/05/2011 ) | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/articolo.asp?c=483934

Skip to content