Australia: dymisja liberalnego biskupa

Aktualizacja: 2011-05-3 12:19 pm

Benedykt XVI zdymisjonował australijskiego biskupa Williama Morrisa, który od 18 lat był ordynariuszem diecezji Toowoomba. Posługa bp. Morrisa od samego początku budziła wiele zastrzeżeń. Zalecał on na przykład absolucję generalną, wprowadził do szkół diecezjalnych kontrowersyjny program wychowania seksualnego, a przed pięcioma laty wydał list pasterski, w którym domagał się dopuszczania do kapłaństwa kobiet i żonatych mężczyzn, a także uznania ważności liturgii sprawowanych przez pastorów anglikańskich i luterańskich. Bp Morris doprowadził też do kompletnej zapaści powołaniowej swej diecezji. Od wielu lat nie ma tam żadnych powołań, co kontrastuje ze stanem innych australijskich diecezji.

Wobec tych faktów i skarg napływających od wiernych Watykan zdecydował się na wizytację apostolską. Powierzył ją amerykańskiemu arcybiskupowi Charlesowi Chaputowi. Na podstawie wyników jego dochodzenia Benedykt XVI podjął decyzję o pozbawieniu 67-letniego bp Morrisa władzy pasterskiej nad diecezją.

kb/ rv

KOMENTARZ BIBUŁY: Benedykt XVI zdymisjonował biskupa “który od 18 lat był ordynariuszem diecezji Toowoomba. Posługa bp. Morrisa od samego początku budziła wiele zastrzeżeń.”
Zaraz, zaraz: a któż to przez te wszystkie lata był papieżem, w czasie gdy od samego początku biskupstwa zastrzeżenia wobec bp. Morrisa były znane? Ktoś powie: no tak, ale przecież “młyny Watykanu” działają wolno, że… No dobrze, ale w takim razie jak ta rzekoma powolność ma się do błyskawicznej beatyfikacji Jana Pawła II? Dziwne podwójne standardy.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37150 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]