Aktualizacja strony została wstrzymana

Szewach Weiss: Jan Paweł II „jest naszym wspólnym polsko-żydowskim bohaterem”

Dodano: 2011-04-28 10:10 am

– Jan Paweł II podkreślał, że Żydzi to starsi bracia chrześcijan. Czułem jednak, że to on jest moim starszym bratem – przyznaje prof. Szewach Weiss.

Szewach Weiss w rozmowie z „Super Expressem” wspomina dzień, w którym kard. Wojtyła został wybrany papieżem. – Poczułem ogromne wzruszenie i dumę – mówi.

– Mimo że relacje dyplomatyczne z Polską były wtedy fatalne, wiedziałem, że dzieje się coś ważnego. Na samym statku było wielu Żydów pochodzących z Polski i dało się zauważyć, że wszyscy się cieszą. My, Żydzi, między sobą zawsze nazywaliśmy go „naszym papieżem”. Zresztą był uwielbiany wśród Żydów jeszcze jako Karol Wojtyła – wspomina Weiss.

Profesor podkreśla także rolę papieża w dialogu z Żydami. – Janowi Pawłowi II udało się zrobić więcej niż wszystkim jego poprzednikom – mówi. – Dla mnie, i myślę, że mówię tu także w imieniu narodu żydowskiego, jest naszym wspólnym polsko-żydowskim bohaterem – dodaje.

Szewach Weiss wspomina także niezwykłą chwilę, kiedy Ojciec Święty jako pierwszy w historii odwiedził synagogę. – To było coś wyjątkowego. Dla Żydów w Izraelu i na całym świecie wizyta Jana Pawła II miała podwójne znaczenie. Z jednej strony odwiedzał nas papież, co samo w sobie jest niezwykłą uroczystością. Z drugiej strony do Izraela przyjeżdżał też Polak – wyznaje.

Nawiązuje także do wizyty Ojca Świętego w Instytucie Yad Vashem. – Było to jedno z tych wydarzeń, które człowiekowi zdarzają się dwa-trzy razy w życiu. W judaizmie nie ma świętych, ale tego dnia pojawił się moralny święty brat. Jan Paweł II podkreślał, że Żydzi to starsi bracia chrześcijan. Czułem jednak, że to on jest moim starszym bratem. Jego ówczesna wizyta w Yad Vashem, w Jerozolimie – świętym miejscu Ziemi Obiecanej, tuż przy Ścianie Płaczu, to było coś wielkiego. Powiedziałbym, że to był prawdziwy szczyt chrześcijaństwa. Nigdy tego nie zapomnę – zapewnia.

eMBe/Se.pl

Za: Fronda.pl (28 kwietnia 2011) | http://www.fronda.pl/news/czytaj/weiss_jest_naszym_wspolnym_polsko_zydowskim_bohaterem | Weiss: Jest naszym wspólnym polsko-żydowskim bohaterem

Skip to content