W Izraelu stanie pomnik ku czci Armii Czerwonej

Aktualizacja: 2011-03-4 10:00 am

W Izraelu prawdopodobnie jeszcze w tym roku zbudują pomnik czczący Armię Czerwoną i jej zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Pomnik ma powstać ze składek Żydów z całego świata.

Projekt pomnika został wyłoniony w wyniku międzynarodowego konkursu, który Izrael ogłosił jesienią ubiegłego roku. Zwyciężył projekt zaproponowany przez rosyjskich artystów.

Logo konkursu na pomnik Armii Czerwonej.

Logo konkursu na pomnik Armii Czerwonej.

Przedstawia on labirynt, w którym poszczególne skrzyżowania symbolizują najbardziej tragiczne wydarzenia w dziejach narodu żydowskiego. Labirynt kończy się wyjściem na otwartą przestrzeń, w centrum której znajdują się skrzydła wzlatującego białego gołębia.

Pomnik ma stanąć w mieście Nietania i zostanie zbudowany ze składek Żydów z całego świata. Jego budowa ma się rozpocząć w najbliższym czasie.

O chęci upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej poinformował premiera Rosji Władimira Putina w ubiegłym roku izraelski premier Beniamin Netanjahu. Jego zdaniem rola Armii Czerwonej w zwycięstwie nad nazistami jest obecnie coraz bardziej umniejszana.

Pomnik ma być wyrazem wdzięczności Izraela dla narodu rosyjskiego, który odegrał kluczową rolę w zwycięstwie odniesionym przez koalicję antyhitlerowską w drugiej wojnie światowej i wyzwoleniu Żydów z obozów koncentracyjnych. Pomnik stanie się również symbolem bohaterstwa i ofiarności blisko pół miliona Żydów, którzy walczyli w szeregach Armii Czerwonej.

roja/GazetaWyborcza

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33873 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]