W Izraelu stanie pomnik ku czci Armii Czerwonej

W Izraelu prawdopodobnie jeszcze w tym roku zbudują pomnik czczący Armię Czerwoną i jej zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Pomnik ma powstać ze składek Żydów z całego świata.

Projekt pomnika został wyłoniony w wyniku międzynarodowego konkursu, który Izrael ogłosił jesienią ubiegłego roku. Zwyciężył projekt zaproponowany przez rosyjskich artystów.

Logo konkursu na pomnik Armii Czerwonej.

Logo konkursu na pomnik Armii Czerwonej.

Przedstawia on labirynt, w którym poszczególne skrzyżowania symbolizują najbardziej tragiczne wydarzenia w dziejach narodu żydowskiego. Labirynt kończy się wyjściem na otwartą przestrzeń, w centrum której znajdują się skrzydła wzlatującego białego gołębia.

Pomnik ma stanąć w mieście Nietania i zostanie zbudowany ze składek Żydów z całego świata. Jego budowa ma się rozpocząć w najbliższym czasie.

O chęci upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej poinformował premiera Rosji Władimira Putina w ubiegłym roku izraelski premier Beniamin Netanjahu. Jego zdaniem rola Armii Czerwonej w zwycięstwie nad nazistami jest obecnie coraz bardziej umniejszana.

Pomnik ma być wyrazem wdzięczności Izraela dla narodu rosyjskiego, który odegrał kluczową rolę w zwycięstwie odniesionym przez koalicję antyhitlerowską w drugiej wojnie światowej i wyzwoleniu Żydów z obozów koncentracyjnych. Pomnik stanie się również symbolem bohaterstwa i ofiarności blisko pół miliona Żydów, którzy walczyli w szeregach Armii Czerwonej.

roja/GazetaWyborcza

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/w_izraelu_stanie_pomnik_ku_czci_armii_czerwonej

Skip to content