Koniec z janopawłową “Fabryką Świętych”?

Aktualizacja: 2006-05-5 12:00 am

W dokumencie watykańskim opublikowanym 27 kwietnia br., Benedykt XVI zapowiada zaostrzenie warunków procesów: beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. W przeciwnieństwie do swego poprzednika Jana Pawła II, Benedykt XVI podkreśla, że “proces beatyfikatycji lub kanonizacji nie może być rozpoczęty przy braku potwierdzonej reputacji świętości, nawet jeśli ma się do czynienia z osobami, które wyróżniły się swoją przejrzystością ewangeliczną lub specjalnymi eklezjastycznymi bądź społecznymi zasługami”.

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Wygląda na to, że nowy papież zapowiada sprzątanie po swoim poprzedniku i rozbiera “Fabrykę Świętych”: przypomnijmy, że JPII beatyfikował 1340 osób, więcej niż wszyscy papieże od XVI wieku razem wzięci. Tylko jak te zapowiedzi nowych norm mają się do rozpoczętego w zaledwie 26 dni od śmierci Jana Pawła II procesu beatyfikacyjno/kanonizacyjnego? Procesu rozpoczętego ze złamaniem wszelkich norm i konwencji, a i prowadzonego w wielu przypadkach w sposób kontrowersyjny. A może ten proces to cena, którą należało zapłacić za możliwość sprzątnięcia tej “mcdonaldyzacji”?

Czytaj również: Santo Subito? – Pytania o rzetelność procesu rogatoryjnego

 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=334 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]