Rosja buduje schrony atomowe

Aktualizacja: 2011-02-11 5:22 pm

Program rozbudowy sieci schronów wg dostępnych raportów [1][2] rozpoczął się w zeszłym roku. W samej Moskwie ma powstać 5000 nowych bunkrów. Obecna sieć schronów w tym metro zapewnia schronienie połowie ludności miasta. Nowe schrony mają zapewnić bezpieczeństwo pozostałej połowie z czego wynika, że przeciętny schron powinien być obliczony na około 1000-1500 osób. Sprawa jest podobno ‘pilna’ a prace maja być zakończone do 2012 roku.

Informacje o kosztach choćby w samej Moskwie nie są znane ale przybliżone kalkulacje “na serwetce” pokazują sumy rzędu 15 milardów dolarów a więc olbrzymi wysiłek finansowy.  

Moich kilka groszy:

Dlaczego tak olbrzymi wysiłek (pomyślmy np. o budowie 5000 szkol lub sal gimnastycznych ciągu 2-3lat) w kraju, który ma olbrzymie potrzeby na każdym innym polu (drogi, mieszkania, wszelka infrastruktura)?

Skąd taki pospiech  – termin zakończenia do 2012 roku?

Kto ma zaatakować bronią nuklearną Moskwę i dlaczego?

Czy Rosjanie wiedzą kiedy to nastąpi bo znają logikę wojny nuklearnej w której atakowi zawsze towarzyszy adekwatna odpowiedź drugiej strony?

W wielu analizach dotyczących 10 kwietnia choćby na tym forum rozważa się przypuszczalne motywacje zamachu. Być może wszystkie te analizy są niepełne. Może był to jeden z wielu ruchów rosyjskich szachistów przygotowujących się do o wiele poważniejszej rozgrywki? 

Na marginesie można dodać, że także Chińczycy budują schrony np. bunkier w Szanghaju na 200 000 ludzi (4 kilometry podziemi) [3].


Aladar


[1] http://rt.com/news/prime-time/moscow-bomb-shelters-outskirts/
[2] http://www.youtube.com/watch?v=XRQSU133BiQ
[3] http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article695067.ece

Rosja buduje schrony atomowe

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32442 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]