Gmina żydowska: straciliśmy przyjaciela

„Społeczność żydowska straciła wielkiego przyjaciela i człowieka dialogu” – napisali w komunikacie o zmarłym wczoraj abp. Józefie Źycińskim przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. „Błogosławionej pamięci abp Józef Źyciński był uosobieniem niezwykłej życzliwości i zrozumienia, co w moim odczuciu jest ważniejsze od wielkich pojęć” – stwierdził przewodniczący Gminy, Piotr Kadlčik.

„Zapamiętamy abp. Józefa Źycińskiego jako człowieka, którego sercu bliski był dialog chrześcijańsko-żydowski. W poczuciu ogromnej straty żegnamy wybitnego filozofa i nauczyciela wielkiej wiary” – napisano w komunikacie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

„Nie umiem ocenić, jaką stratę odniósł Kościół Katolicki. Można mówić długo i boleśnie o stracie, jaką poniósł naród żydowski” – podkreślił Piotr Kadlčik, przewodniczący Gminy.

„Błogosławionej pamięci abp Józef Źyciński był uosobieniem niezwykłej życzliwości i zrozumienia, co w moim odczuciu jest ważniejsze od wielkich pojęć, jak budowanie mostów czy dialog ponad podziałami” – stwierdził Kadlčik.

„Straciliśmy wielkiego przyjaciela i bardzo mądrego człowieka” – dodał.

Natomiast Naczelny Rabin Polski Michael Schodrich stwierdził: „To był bardzo wyjątkowy człowiek. Mądry, z niezwykłym intelektem, otwarty na słuchanie drugiego. Nieprzeciętnie aktywny i zaangażowany w wielkie projekty. Z talentem do przyciągania ludzi. Rozumiał i żył tak, jak nauczał tego Jan Paweł II”.

„Kiedy myślę o jego ekscelencji arcybiskupie Źycińskim to na myśl przychodzą mi trzy rzeczy – wyznał rabin. – Po pierwsze: jego mądrość. To był wytrawny intelektualista, niezwykle kreatywny i ktoś, kto zawsze chciał słuchać drugiego człowieka i czegoś się od niego nauczyć” – powiedział Michael Schudrich.

Uderzająca była dla niego także niezwykła aktywność zmarłego wczoraj hierarchy, który dzięki wielkiemu talentowi organizacyjnemu nie miał problemów z realizacją różnych projektów czy konferencji.

„Zapamiętam także jego uśmiech. Przypominam sobie słowa psalmisty: ‘Służyć Panu Bogu w radości’. Kiedy patrzyłem na jego twarz i widziałem jego uśmiech, wówczas przypominałem sobie ten właśnie werset” – wyznał rabin.

Podkreślił także znaczenie abp. Źycińskiego w dialogu chrześcijan i Żydów. „Był człowiekiem, który bardzo głęboko rozumiał przesłanie Jana Pawła II i żył zgodnie z tymi ideałami” – ocenił Schudrich.

„Najważniejsza rzecz, która możemy robić teraz, po śmierci abp. Źycińskiego chcąc uszanować jego pracę i życie to iść razem, ręka w rękę, drogą dialogu tak, jak nauczył nas Jan Paweł II i jak pokazał nam także zmarły Arcybiskup” – zakończył Naczelny Rabin Polski.

Za: Deon | http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,4637,gmina-zydowska-stracilismy-przyjaciela.html | Gmina żydowska: straciliśmy przyjaciela

Skip to content