„Ważniejsze, jak na lodzie tańczą gwiazdy niż ilu Polaków zamarzło na Syberii…”

Opolski artysta Paweł Kukiz w wywiadzie dla najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska”, bardzo ciekawie odpowiada na pytania. Wybraliśmy kilka cytatów z tego obszernego wywiadu, którego próżno szukać w „necie”. Stąd postaramy się przybliżyć treść i zachęcamy do papierowego wydania gazety.

Na pytania o tragedię smoleńską:

„Byłem zszokowany oddaniem śledztwa w ręce Rosjan, które miało świadczyć o zaufaniu do nich a ściślej do rosyjskich instytucji państwowych. Takie zaufanie mogą mieć ludzie tylko naiwni lub ludzie kierujący się złą wolą.”

Pogłębiając ten wątek o stosunki polsko-rosyjskie Kukiz odpowiada:

„Albo Premier wykazuje się brakiem poczucia rzeczywistości w stosunkach polsko-rosyjskich, albo tak bardzo obawiała się przeprowadzenia śledztwa przez niezależne instytucje międzynarodowe, które mogłyby obnażyć słabość jego rządu w dziedzinie bezpieczeństwa własnego państwa. Prawdopodobnie musiałoby się to skończyć postawieniem najwyższych urzędników państwa polskiego przed Trybunałem Stanu”

Z wywiadu możemy się dowiedzieć, że Paweł Kukiz był brany pod uwagę jeśli chodzi o wylot do Smoleńska:

„Gdyby nie sytuacja rodzinna na pewno bym był na tym spotkaniu, bo zaproszenie do Prezydenta [red. Lecha Kaczyńskiego] to dla mnie zaszczyt. Na dodatek to był czas kiedy coraz większym uznaniem patrzyłem [na] jego poczynania w polityce zagranicznej, szczególnie dotyczące Wschodu i Gruzji”.

Pytany o ostanie wybory prezydenckie, czy głosował odpowiada Kukiz, że w drugiej turze nie głosował, żeby PO nie mogła się tłumaczyć ze swej „impotencji”:

„A tak mają wszystko. Łącznie z prezydentem [red. Komorowski] – inicjatorem pomnika dla bolszewików,… który za doradcę ds. historii dobiera sobie aktywistę PZPR-owskiego [red. Tomasz Nałęcz], a do udzielenia rad w kwestiach polityki wschodniej – tow. Jaruzelskiego.

Jak artysta zareagował na raport MAK:

„Uważam natomiast, że na rękę było panu premierowi oddanie pola w tej sprawie ze z góry przewidzianym wynikiem śledztwa obarczającym winę pilotów, ich naczelnego dowódcy i prezydenta [red. LK]. ”

Przy okazji pytania o raport komisji Jerzego Millera, padają kluczowe dla całego wywiadu wg mnie odpowiedzi:

„Kłopot w tym, że w ogóle na świecie zapanowała forma nad treścią. Zwyciężyła okładka i kolorowe opakowanie mentalnej i moralnej próżni… Ważniejsze, jak na lodzie tańczą gwiazdy niż ilu Polaków zamarzło na Syberii. Ludzie musza mieć opokę w postaci imponderabiliów, bo inaczej uczelnie medyczne nie nadążą, z kształceniem psychiatrów.”

Co z tym, że kiedyś bardzo wspierał PO, natomiast ostatnio stał się krytyczny wobec tej formacji:

„Znałem tych chłopaków z czasów studenckich, NZS-owskich [red. Niezależnego Zrzeszenia Studentów]. Z czasem zaufanie to zaczynało topnieć… Platforma coraz bardziej przypomina mi – a w paru kwestiach nawet przebija – SLD. Mówię tu o nepotyzmie, czarowaniu piarem i działaniach pozorowanych, czyli nieróbstwem”.

W dalszym ciągu odpowiedzi wytyka też PiS-owi:

„A PiS daje się w nią wkręcać, co to tylko wzmacnia postkomunistów. Zachowałem jeszcze trochę szacunku dla tych ludzi wywodzących się z nurtu SKL-owskiego, [red. Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe], którzy gdzieś tam w trzecim czy czwartym szeregu autentycznie pracują, nie pchając się przed obiektywy kamer… Niezmiernie ceniłem śp. marszałka Macieja Płażyńskiego, który mogąc politycznie zdyskontować rolę, jaką odgrywał przez założeniu PO, zrezygnował z pierwszego planu, gdy zauważył w jakim kierunku ta partia zmierza.”

Jeszcze można by wiele cytatów przytoczyć o tym jak liberalna jest PO,  i jak ocenia działanie WOŚP, jednak pozostawiam niedosyt i zachęcam do lektury. W wywiadzie jest mowa o dyskusji  ze Zbyszkiem Hołdysem, którego rozbił faktami,  wywody o ideologiach politycznych. Odsyłam do tej debaty na http://niepoprawni.pl/blog/425/ponury-nowoczesny-ch-kontra-wybitny-wokalista. Jeszcze wcześniejszy wywiad z Pawłem Kukizem można przeczytać też  na http://conquest.salon24.pl/190418,pawel-kukiz-za-malo-czasu-by-wybrac-jaroslawa.

Kończąc skąd u artysty zainteresowanie polityką:

„Wszystkie moje pokłady ambicji realizuje w pełni na scenie jako muzyk. Rzecz w tym, że zainteresowanie polityką bierze się z patriotyzmu i autentycznej troski o Polskę”.

Oprac. Tomasz Kwiatek

Za: Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu | http://ngopole.wordpress.com/2011/02/10/wazniejsze-jak-na-lodzie-tancza-gwiazdy-niz-ilu-polakow-zamarzlo-na-syberii-ludzie-musza-miec-opoke-w-postaci-imponderabiliow-bo-inaczej-uczelnie-medyczne-nie-nadaza-z-ksztalceniem-psychiatrow/ | „Ważniejsze, jak na lodzie tańczÄ… gwiazdy niż ilu Polaków zamarzło na Syberii. Ludzie muszÄ… mieć opokę w postaci imponderabiliów, bo inaczej uczelnie medyczne nie nadążą z kształceniem psychiatrów.”

Skip to content