Konsolidacja mediów katolickich w USA: EWTN przejmuje NCR

Największa katolicka sieć medialna na świecie – EWTN Global Catholic Network, ogłosiła o przejęciu z dniem 1 lutego 2011 r. jednego z najpoczytniejszych pism katolickich – dwutygodnika The National Catholic Register.

Michael Warsaw, prezes zarządu EWTN oznajmił o bezgotówkowym przejęciu pisma wraz z wszelkimi jego zobowiązaniami, w tym kontynuowaniu dotychczasowych subskrypcji.

Stacja EWTN założona została w 1981 roku przez matkę Angelicę z franciszkańskiego zakonu Ubogich Klarysek od Wieczystej Adoracji (Poor Clares of Perpetual Adoration). Jak pisała w swoich książkach, uczyniła to obserwując niechęć i niemoc amerykańskich hierarchów do stworzenia wpływowych katolickich medialnych środków komunikacji. Wielokrotnie wypowiadała się wskazując na konkretne, bulwersujące przypadki licznych przeszkód, które stawiali niektórzy amerykańscy biskupi przy tworzeniu i rozwijaniu dzieła EWTN. Pomimo przeszkód, dzieło matki Angeliki rozrosło się do olbrzymich rozmiarów: oblicza się, że stacje EWTN odbierane są dzisiaj przez 147 milionów domostw w 146 krajach świata, poprzez sieć 5200 systemów kablowych, bezprzewodowych i transmisji satelitarnych.

Od 2000 roku, kiedy – wtedy 77-letnia – matka Angelika zrezygnowała z kierownictwa EWTN, zaobserwować można wyraźne skrzywienie programowe w kierunku podkreślania posoborowych „owoców”: ekumenizmu, dialogu katolicko-żydowskiego i wspierania nowinek liturgicznych.

Przejęty przez EWTN National Catholic Register (nie należy mylić go z tygodnikiem National Catholic Reporter), powstał przed ponad 100 laty jako pismo diecezjalne, które jednak w kilkanaście lat rozwinęło się do katolickiego pisma ogólnokrajowego. W 1995 roku pismo przejęte zostało przez zakonne zgromadzenie „Legion Chrystusa” (Legionaries of Christ – Legionarios de Cristo). Założycielem i kilkudziesięcioletnim przywódcą Legionistów był charyzmatyczny o. Marcial Maciel. Niestety, po wielu latach tuszowania przez Watykan, doskonale znanych i udokumentowach wieloletnich skandali seksualnych o. Marciela, włącznie z przypadkami pedofilii, zgromadzenie Legionistów straciło reputację wraz z zasobami finansowymi, i zmuszone zostało do pozbycia się wielu aktywów, w tymi pisma National Catholic Register.

(O skandalach u Legionistów Chrystusa, BIBUŁA pisała już wiele lat temu, jako pierwsze medium w języku polskim omawiające realny problem tego zgromadzenia oraz innych skandali seksualnych w Kościele [zob.”Kryzys w Kościele Powszechnym na przykładzie sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Mini-analiza zagadnień homoseksualizmu – BIBUŁA, 2002„, również:”Po 50 latach zaczynają się porządki u Legionistów Chrystusa„)

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Catholic Culture | http://www.catholicculture.org/news/headlines/index.cfm?storyid=8953

Skip to content