Konsolidacja mediów katolickich w USA: EWTN przejmuje NCR

Aktualizacja: 2011-01-22 11:18 pm

Największa katolicka sieć medialna na świecie – EWTN Global Catholic Network, ogłosiła o przejęciu z dniem 1 lutego 2011 r. jednego z najpoczytniejszych pism katolickich – dwutygodnika The National Catholic Register.

Michael Warsaw, prezes zarządu EWTN oznajmił o bezgotówkowym przejęciu pisma wraz z wszelkimi jego zobowiązaniami, w tym kontynuowaniu dotychczasowych subskrypcji.

Stacja EWTN założona została w 1981 roku przez matkę Angelicę z franciszkańskiego zakonu Ubogich Klarysek od Wieczystej Adoracji (Poor Clares of Perpetual Adoration). Jak pisała w swoich książkach, uczyniła to obserwując niechęć i niemoc amerykańskich hierarchów do stworzenia wpływowych katolickich medialnych środków komunikacji. Wielokrotnie wypowiadała się wskazując na konkretne, bulwersujące przypadki licznych przeszkód, które stawiali niektórzy amerykańscy biskupi przy tworzeniu i rozwijaniu dzieła EWTN. Pomimo przeszkód, dzieło matki Angeliki rozrosło się do olbrzymich rozmiarów: oblicza się, że stacje EWTN odbierane są dzisiaj przez 147 milionów domostw w 146 krajach świata, poprzez sieć 5200 systemów kablowych, bezprzewodowych i transmisji satelitarnych.

Od 2000 roku, kiedy – wtedy 77-letnia – matka Angelika zrezygnowała z kierownictwa EWTN, zaobserwować można wyraźne skrzywienie programowe w kierunku podkreślania posoborowych “owoców”: ekumenizmu, dialogu katolicko-żydowskiego i wspierania nowinek liturgicznych.

Przejęty przez EWTN National Catholic Register (nie należy mylić go z tygodnikiem National Catholic Reporter), powstał przed ponad 100 laty jako pismo diecezjalne, które jednak w kilkanaście lat rozwinęło się do katolickiego pisma ogólnokrajowego. W 1995 roku pismo przejęte zostało przez zakonne zgromadzenie “Legion Chrystusa” (Legionaries of Christ – Legionarios de Cristo). Założycielem i kilkudziesięcioletnim przywódcą Legionistów był charyzmatyczny o. Marcial Maciel. Niestety, po wielu latach tuszowania przez Watykan, doskonale znanych i udokumentowach wieloletnich skandali seksualnych o. Marciela, włącznie z przypadkami pedofilii, zgromadzenie Legionistów straciło reputację wraz z zasobami finansowymi, i zmuszone zostało do pozbycia się wielu aktywów, w tymi pisma National Catholic Register.

(O skandalach u Legionistów Chrystusa, BIBUŁA pisała już wiele lat temu, jako pierwsze medium w języku polskim omawiające realny problem tego zgromadzenia oraz innych skandali seksualnych w Kościele [zob.”Kryzys w Kościele Powszechnym na przykładzie sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Mini-analiza zagadnień homoseksualizmu – BIBUŁA, 2002“, również:”Po 50 latach zaczynają się porządki u Legionistów Chrystusa“)

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Catholic Culture
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=30941 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]