Aktualizacja strony została wstrzymana

Wlk. Bryt.: Paszporty biometryczne nowej generacji

Zgodnie z unijną dyrektywą, Wielka Brytania wprowadza kolejną generację biometrycznych paszportów, których podrobienie jest jakoby niemożliwe. Pierwszy taki dokument wręczono uroczyście w Londynie 5-latkowi, który wkrótce ma z nim wyjechać na wakacje.

Elliot Coutts Miller powiedział, że jest dumny, a szczególnie podoba mu się obrazek motyla. Paszport ma na kolejnych stronach odmienne wzory, przedstawiające najbardziej charakterystyczne symbole wizualne Zjednoczonego Królestwa. Ma też dwie podobizny właściciela i mikroczip z jego danymi, ukryty pod okładką. Rzeczniczka brytyjskiego MSW powiedziała reporterom:”Brytyjski paszport jest jednym z najbardziej pożądanych na świecie i dochodzi do wielu prób jego kradzieży lub podrobienia. Dlatego co 4-5 lat udoskonalamy jego wzór”.

Najgłośniejszy przypadek sfałszowania brytyjskich paszportów miał miejsce w styczniu, kiedy posłużyła się nimi grupa przypuszczalnie izraelskich agentów, zabijając w Dubaju jednego z przywódców Hamasu. Były agent brytyjskiego wywiadu powiedział BBC, że również paszport biometryczny nie będzie przeszkodą dla zdeterminowanych przestępców i agentów. „Można go zdobyć podszywając się pod inną osobę, z kompletem własnych, autentycznych danych biometrycznych, stać się kimś nowym, a to od razu pokonuje biometryczne przeszkody” – powiedział były agent wywiadu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Drymer/Siekaj


ZOB. RÓWNIEŻ:

Za: Stooq | http://stooq.pl/n/?f=370221&c=0&p=4