Wlk. Bryt.: Paszporty biometryczne nowej generacji

Aktualizacja: 2010-10-9 2:36 pm

Zgodnie z unijną dyrektywą, Wielka Brytania wprowadza kolejną generację biometrycznych paszportów, których podrobienie jest jakoby niemożliwe. Pierwszy taki dokument wręczono uroczyście w Londynie 5-latkowi, który wkrótce ma z nim wyjechać na wakacje.

Elliot Coutts Miller powiedział, że jest dumny, a szczególnie podoba mu się obrazek motyla. Paszport ma na kolejnych stronach odmienne wzory, przedstawiające najbardziej charakterystyczne symbole wizualne Zjednoczonego Królestwa. Ma też dwie podobizny właściciela i mikroczip z jego danymi, ukryty pod okładką. Rzeczniczka brytyjskiego MSW powiedziała reporterom:”Brytyjski paszport jest jednym z najbardziej pożądanych na świecie i dochodzi do wielu prób jego kradzieży lub podrobienia. Dlatego co 4-5 lat udoskonalamy jego wzór”.

Najgłośniejszy przypadek sfałszowania brytyjskich paszportów miał miejsce w styczniu, kiedy posłużyła się nimi grupa przypuszczalnie izraelskich agentów, zabijając w Dubaju jednego z przywódców Hamasu. Były agent brytyjskiego wywiadu powiedział BBC, że również paszport biometryczny nie będzie przeszkodą dla zdeterminowanych przestępców i agentów. “Można go zdobyć podszywając się pod inną osobę, z kompletem własnych, autentycznych danych biometrycznych, stać się kimś nowym, a to od razu pokonuje biometryczne przeszkody” – powiedział były agent wywiadu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Drymer/Siekaj


ZOB. RÓWNIEŻ:

Za: Stooq
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27200 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]