Aktualizacja strony została wstrzymana

Niebezpieczny patent American Express umożliwiający śledzenie ludzi poprzez chipy RFID

Dyrekcja American Express, jednej z największych na świecie firm specjalizujących się w usługach finansowych i znanej głównie z wydawania kart kredytowych, spotkała się w zeszłym tygodniu z przedstawicielami konsumenckiej organizacji CASPIAN (Consumers Against Supermarket Privacy Invasion and Numbering) celem przedyskutowania zastosowania kontrowersyjnego patentu pozwalającego na śledzenie ludzi.

Patent będący w posiadaniu firmy American Express, pozwala na monitorowanie niemal każdego ruchu i śledzenie każdej decyzji klientów, poprzez zainstalowany na karcie kredytowej chipu RFID. Poprzez sieć zainstalowanych w sklepach oraz innych miejscach, jak: „szkoły, centra handlowe, przystanki autobusowe i inne miejsca publiczne” odbiorników, system pozwala na identyfikację człowieka, śledzenie jego poruszania się i nieustannego kontrolowania jego zachowania.

Rozmowy przedstawicieli American Express i CASPIAN zakończyły się połowicznym sukcesem. Jakkolwiek firma American Express nie odcięła się od planów wprowadzenia i upowszechnienia systemów śledzenia klientów, to postanowiła stworzyć możliwość wyboru rodzaju karty kredytowej swoim klientom i ci, którzy wyrażą taką prośbę, będą mogli otrzymać kartę bez specjalnego czipu RFID.

Organizacja konsumencka CASPIAN, której nazwę można przetłumaczyć jako Klienci Przeciwko Naruszaniu Prywatności przez Supermarkety oraz Przeciwko Traktowaniu Człowieka jako Numer, skupia swą działalność na propagowaniu niebezpieczeństw płynących z coraz powszechniejszego zastosowania chipów RFID, które pozwalają na niemal nieograniczone śledzenie każdego człowieka.

Technologia RFID zdobywa coraz większe zastosowanie, np. od sierpnia 2006 roku, decyzją Ministra MSWiA Ludwika Dorna (PiS), wprowadzono paszporty polskie posiadające wbudowany czip RFID.

Wraz ze spadkiem cen chipów RFID oraz coraz doskonalszą technologią, ostatnie doniesienia o możliwości zastosowania czipów RFID wydają się coraz bardziej niepokojące: znana firma Swingline produkująca gamę prostych biurowych pomocy, pokazała model zszywacza do kartek biurowych, w których każda zszywka posiada wbudowany czip RFID.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałow redakcyjnych

Skip to content