Rywin opóźnia korupcyjne śledztwo

Aktualizacja: 2010-08-23 11:02 am

Do 26 listopada, czyli o kolejne trzy miesiące przedłuży się śledztwo w sprawie drugiej odsłony afery Rywina, czyli tej dotyczącej unikania przez byłego producenta filmowego kary więzienia. Zarzutami płatnej protekcji, korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej jest w niej objętych 29 osób. Są wśród nich m.in. lekarze i adwokaci.

Prowadzone przez prokuraturę śledztwo dotyczy m.in. fałszowania dokumentacji medycznej, na podstawie której sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach podejrzanych o popełnienie przestępstw. Osoby zamieszane w proceder, powołując się na wpływy w instytucjach wymiaru sprawiedliwości i zakładach opieki zdrowotnej, miały obiecywać przestępcom pomoc w uniknięciu lub odroczeniu wykonania kary więzienia. W tym celu korumpowano lekarzy, którzy za łapówki tworzyli fikcyjne dokumentacje medyczne czy fałszywe opinie lekarskie.

Jedną z głównych ról w sprawie odgrywa były producent filmowy Lew Rywin i jego syn Marcin. Śledczy zarzucają im m.in. wręczenie łapówki i organizowanie fałszywych dokumentów o stanie zdrowia, które miały uniemożliwić odbycie Rywinowi kary 2,5 roku więzienia za pomoc w płatnej protekcji wobec spółki Agora. Ojciec i syn przebywali w areszcie przez 6 miesięcy. Obydwaj nie przyznają się do winy. Drożą im kary do dziesięciu lat więzienia.

Po pięć lat za kratkami  spędzić mogą też obrońcy Rywina Marek Malecki i Piotr Rychłowski, na których ciąży zarzut utrudniania postępowania karnego. Adwokaci również nie przyznają się do winy. Twierdzą, że działali zgodnie z prawem.

Postępowanie w sprawie, w której w sumie podejrzanych jest ponad 40 osób, miało zakończyć się 26 sierpnia. Jednak po zapoznaniu się z materiałem dowodowym, podejrzani skorzystali ze swego prawa i złożyli własne wnioski dowodowe. – Nie jesteśmy w stanie ich zrealizować do 26 sierpnia – powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury apelacyjnej Jarosław Szubert.

Jednocześnie prokurator apelacyjny w Łodzi skierował do prokuratora generalnego wniosek o przedłużenie śledztwa do 26 listopada, czyli o kolejne trzy miesiące. Śledczy liczą jednak, że postępowanie zakończy się wcześniej i podejrzani zasiądą wreszcie na ławie oskarżonych.

(dw)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26116 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]