Aktualizacja strony została wstrzymana

Stolica Apostolska protestuje przeciw sposobowi przeprowadzenia rewizji w siedzibie arcybiskupa Brukseli

Stolica Apostolska zaprotestowała w piątek przeciw sposobowi przeprowadzenia dzień wcześniej rewizji w siedzibie arcybiskupa Mechelen-Brukseli. Wyraziła też oburzenie z powodu profanacji grobów kardynałów Jozefa-Ernesta Van Roeya i Léona-Josepha Suenensa. Protest w tej sprawie złożył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti na ręce ambasadora Belgii w Watykanie.

Watykański Sekretariat Stanu przytoczył komunikat rzecznika episkopatu Belgii, w którym stwierdzono, że w czwartek, podczas comiesięcznej sesji episkopatu do Kurii Arcybiskupiej w Mechelen o godz. 10.30 wkroczyły władze sądowe i siły policji. Oznajmiono, że nastąpi rewizja budynku kurii w związku z oskarżeniem o nadużycia seksualne na terenie archidiecezji. Nie podano żadnego innego wyjaśnienia, ale skonfiskowano wszystkie dokumenty oraz telefony komórkowe, zaznaczając, że nikt nie może opuścić budynku. Stan ten trwał mniej więcej do godziny 19.30. Przesłuchano zarówno członków episkopatu, jak i personel.

Belgijscy biskupi wyrażają ubolewanie, że podczas rewizji zarekwirowano wszystkie dokumenty wspomnianej komisji. Zaznaczono, że jest to sprzeczne z prawem ofiar, które zwróciły się do tej komisji o zachowanie poufności. – Działanie takie poważnie zagraża niezbędnej i doskonałej pracy tej komisji – stwierdził Eric de Beukelaer, rzecznik episkopatu Belgii.

Watykański Sekretariat Stanu ze swej strony zdecydowanie potępił wszelkie grzeszne i przestępcze akty nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony członków Kościoła oraz podkreślił konieczność traktowania tych spraw w sposób zgodny z wymogami sprawiedliwości oraz nauczania Ewangelii.

„W obliczu takich konieczności Sekretariat Stanu wyraża głębokie zdumienie sposobem, w jaki belgijski wymiar sprawiedliwości przeprowadził wczoraj rewizję i oburzenie faktem, że doszło wręcz do profanacji grobów zmarłych arcybiskupów Mechelen-Brukseli, kardynałów Jozefa-Ernesta Van Roeya i Léona-Josepha Suenensa. Do konsternacji z powodu tych działań dołącza się ubolewanie ze względu na naruszenie poufności, do której mają prawo ofiary, ze względu na które dokonano rewizji” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Czwartkowa rewizja w kurii arcybiskupiej w Mechelen, podczas sesji plenarnej episkopatu Belgii była aktem bezprawnym, poważnym i bezprecedensowym – stwierdził kard. Tarcisio Bertone. Watykański Sekretarz Stanu odpowiedział na pytania dziennikarzy przed swym wystąpieniem na odbywającym się w Rzymie VII Międzynarodowym Sympozjum Nauczycieli Akademickich.

Kard. Bertone przypomniał, że przez 9 godzin belgijscy biskupi pozostawali bez jedzenia i picia. Zauważył, że podobnych aktów nie dopuszczały się nawet reżimy komunistyczne.

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego stanowczo potępił też profanację grobów zmarłych prymasów Belgii, kardynałów Jozefa-Ernesta Van Roeya i Léona-Josepha Suenensa.

Czwartkowe najście na kurię metropolitalną w Mechelen, profanacja grobów dwóch prymasów Belgii w ramach „Akcji Kościół” są typowymi działaniami policji państwa totalitarnego – stwierdził w swym blogu watykanista „Il Giornale”, Andrea Tornielli.

Natomiast redaktor belgijskiego tygodnika katolickiego Dimanche, ks. Charles Delhez SJ jest przekonany, że o totalitarnym charakterze tych działań świadczy zarekwirowanie dokumentacji niezależnej komisji ds. pedofilii i pogwałcenie tajemnicy, jaką zapewniała ona ofiarom tych nadużyć.

Zdaniem komentatorki katolickiego dziennika „Avvenire”, Mariny Corradi znamienne jest opatrzenie tych działań kryptonimem „Akcja Kościół”, wskazującym, że nie chodziło o dochodzenie w sprawie poszczególnych osób winnych, ale uderzenie w Kościół jako taki. Działania te nie były związane z winą któregoś z duchownych, ale z naturą Kościoła i jego misją: niesienia Chrystusa i jego prawdy, Kościoła, który w kraju laickim, takim jak Belgia nie zgadza się z dominującą kulturą i jej bożkami: wypieszczonym ego, wolnym od wszelkiego prawa, które od niego nie pochodzi. Atak na groby prymasów Belgii z młotami pneumatycznymi niesie w sobie, zdaniem komentatorki włoskiego dziennika katolickiego, coś symbolicznego – pragnienie zaatakowania całego Kościoła.

Andrea Tornielli na łamach „Il Giornale” przypomina, iż szef watykańskiej dyplomacji, abp Dominique Mamberti wezwał ambasadora Belgii, wyrażając oburzenie z powodu sposobu przeprowadzenia rewizji (choć jak zaznacza nie z powodu rewizji jako takiej), profanacji grobów i przypominając, w jaki sposób władze tego kraju „chroniły” notabli oraz polityków zamieszanych z różnych powodów w śledztwa dotyczące pedofilii.

„Belgijski Kościół nie żąda przywilejów, ale rewizja w siedzibie episkopatu, współpracującego w dochodzeniach i traktowanie go jakby był mafijnym szczytem, profanacja grobów dawno zmarłych kardynałów jawi się jako operacja policyjnego państwa totalitarnego” – stwierdza watykanista „Il Giornale”.

Rzecznik prasowy belgijskiego episkopatu poinformował, że Kościół katolicki w Belgii rozważy złożenie skargi sądowej przeciw czwartkowemu najściu na siedzibę arcybiskupstwa w Mechelen koło Brukseli. Eric de Beakelaer stwierdził, że konfiskata komputerów paraliżuje bieżącą działalność Kościoła i uniemożliwia jego normalne funkcjonowanie i administrację.

Źródła: KAI, Radio Watykańskie

Za: Fronda.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,5434,2,0,1,I,informacje.html