Watykan, Rada Europy krytykują Izrael

Aktualizacja: 2010-05-31 1:10 pm

Watykan z uwagą i niepokojem obserwuje rozwój sytuacji po izraelskim ataku na flotyllę statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Stolica Apostolska zawsze przeciwna była użyciu siły – powiedział jej rzecznik prasowy ksiądz Federico Lombardi.

Ksiądz Lombardi wyraził ubolewanie z powodu “niepotrzebnych strat w ludziach” i zapewnił, że Stolica Apostolską “z uwagą i zaniepokojeniem” śledzi rozwój sytuacji. Włoski jezuita przypomniał, że Watykan jest przeciwny użyciu siły, bez względu na to, kto się do niego ucieka, gdyż utrudnia to jeszcze bardziej znalezienie pokojowych rozwiązań.
Ksiądz Lombardi zapowiedział, że w czasie pobytu na Cyprze, dokąd udaje się w najbliższy piątek, Benedykt XVI “nie omieszka ponowić apelu o pokój” na Bliskim Wschodzie.
Izraelski atak potępił też przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej ojciec Pierbattista Pizzaballa. Zwrócił on uwagę, że “to, co się wydarzyło, jest ewidentnym dowodem, iż mimo deklaracji i zapowiedzi rokowania nie mają żadnych perspektyw”.


RE krytykuje izraelski atak

Przewodniczy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy potępia izraelski atak na konwój z pomocą humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy. Było to, jak stwierdził, użycie “nieproporcjonalnej siły” i manifestacja przemocy.
Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Mevlut Cavusoglu w opublikowanym oświadczeniu stwierdził, że jest głęboko poruszony i zaszokowany zabiciem i ranieniem cywili, którzy zmierzali z humanitarną pomocą dla ludności zamieszkałej w strefie Gazy. Podkreślił, że do takiego scenariusza, czyli bezwzględnej wojskowej przemocy, nigdy dojść nie powinno. Bez względu na okoliczności i prezentowane racje.
Cavusoglu z całą stanowczością potępił akcję izraelskiego wojska, które, jak stwierdził, użyło rażąco nieproporcjonalnych środków do zaistniałej sytuacji.
“Strzelanie do osób niosących pokojową pomoc humanitarną niczym nie morze być niczym usprawiedliwione. Jest także sprzeczne z wartościami bronionymi i wyznawanymi przez Radę Europy” – powiedział. Stwierdził, że wszystkie fakty związane z tym wydarzeniem powinny zostać bezzwłocznie wyjaśnione, a sprawcy złamania międzynarodowego prawa surowo ukarani.

Za: Polskie Radio -- [Org. tytuł: « Watykan krytykuje Izrael»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22329 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]