Watykan zarządził przeniesienie zakonnic z męskiego zakonu Benedyktyów w New Mexico

Aktualizacja: 2006-01-8 12:00 am

Watykan zarządził przeniesienie zakonnic z męskiego zakonu Benedyktynów Pecos Benedictine Monastery w stanie New Mexico. Decyzja tymczasowego przeniesienia 5 zakonnic do zakonu w Jonesboro w stanie Arkansas wiąże się z uporządkowaniem funcjonowania zakonu Benedyktynów. Okazuje się, że w myśl prawa kanonicznego, zakonnice te nie przyjęly ślubów zakonnych, a więc uważane są jako osoby świeckie. Przeniesienie na okres jednego roku do zakonu w Jonesboro pozwoli na przygotowanie ich do przyjęcia ślubów zakonnych.

Typowo męski zakon Benedyktynów, w latach 1970-tych przeszedl rewolucyjne zmiany, w wyniku których wprowadzono m.in. lekcje psychologii grupowej i zapraszono do zakonu zakonnice. W międzyczasie przybywające nowe zakonnice nie przyjmowaly slubów, stając sie de facto osobami świeckimi żyjącymi na codzień z zakonnikami.

Watykan twierdzi, że po przyjęciu ślubów zakonnych, zakonnice będą mogly wrócić do Pecos, jednak zakony męski i żeński będą odseparowane, a kontakty zakazane.

 

KOMENTARZ BIBULY: Czy decyzja ta wróży, iż Watykan po czterdziestu latach budzi się z błogiego snu “wiosny posoborowej”? Być może. Destrukcja zakonów przeszła wszelkie najśmiejszle przewidywania i dzisiejszy Pontyfikat próbuje podejmować decyzje porządkujące to, co jeszcze zostało. Należy jednak głośno zadawać pytania, tym trudniejsze w Polsce: czy nie można było takich decyzji podjąć w okresie Pontyfikatu Jana Pawła II? Z pewnością, można bylo, ale potrzebna byla wola – a tej wyraźnie brakowało.

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]