Aktualizacja strony została wstrzymana

Watykan zarządził przeniesienie zakonnic z męskiego zakonu Benedyktyów w New Mexico

Watykan zarządził przeniesienie zakonnic z męskiego zakonu Benedyktynów Pecos Benedictine Monastery w stanie New Mexico. Decyzja tymczasowego przeniesienia 5 zakonnic do zakonu w Jonesboro w stanie Arkansas wiąże się z uporządkowaniem funcjonowania zakonu Benedyktynów. Okazuje się, że w myśl prawa kanonicznego, zakonnice te nie przyjęly ślubów zakonnych, a więc uważane są jako osoby świeckie. Przeniesienie na okres jednego roku do zakonu w Jonesboro pozwoli na przygotowanie ich do przyjęcia ślubów zakonnych.

Typowo męski zakon Benedyktynów, w latach 1970-tych przeszedl rewolucyjne zmiany, w wyniku których wprowadzono m.in. lekcje psychologii grupowej i zapraszono do zakonu zakonnice. W międzyczasie przybywające nowe zakonnice nie przyjmowaly slubów, stając sie de facto osobami świeckimi żyjącymi na codzień z zakonnikami.

Watykan twierdzi, że po przyjęciu ślubów zakonnych, zakonnice będą mogly wrócić do Pecos, jednak zakony męski i żeński będą odseparowane, a kontakty zakazane.

 

KOMENTARZ BIBULY: Czy decyzja ta wróży, iż Watykan po czterdziestu latach budzi się z błogiego snu „wiosny posoborowej”? Być może. Destrukcja zakonów przeszła wszelkie najśmiejszle przewidywania i dzisiejszy Pontyfikat próbuje podejmować decyzje porządkujące to, co jeszcze zostało. Należy jednak głośno zadawać pytania, tym trudniejsze w Polsce: czy nie można było takich decyzji podjąć w okresie Pontyfikatu Jana Pawła II? Z pewnością, można bylo, ale potrzebna byla wola – a tej wyraźnie brakowało.

 

.