Paryż: Katolicy odmawiali różaniec za obelgę, czyli za “rekolekcje” rabina w katedrze Notre-Dame

Aktualizacja: 2010-03-22 1:18 pm

Grupa katolickich tradycjonalistów zakłóciła dziś przebieg wielkopostnej konferencji rabina Rivona Krygiera w paryskiej katedrze Notre-Dame. Po słowach wprowadzenia gospodarza, kard. André Vingt-Trois, kiedy zaproszony prelegent zbliżał się do mikrofonu powstał członek niewielkiej grupki, proponując „odmówienie różańca w intencji wynagrodzenia za tę obelgę”. Konferencję transmitowała na żywo katolicka telewizja KTO.

Jak informuje katolicki dziennik „La Croix” rabin Krygier wraz z kard. Vingt-Trois przeszli do zakrystii, skąd kontynuowano transmisję wykładu. W międzyczasie służby porządkowe paryskiej katedry poprosiły tradycjonalistów o opuszczenie świątyni. Następnie rabin Krygier powrócił do nawy katedry, gdzie brawami powitali go wierni. Drugą zaplanowaną konferencję wygłosił filozof, Dominique Folscheid. Tegoroczne konferencje wielkopostne w paryskiej katedrze poświęcone są tematyce II Soboru Watykańskiego. Tematem dzisiejszej były kwestie związane z relacją do wyznawców judaizmu, ekumenizmowi, dialogowi międzyreligijnemu oraz relacjom z niewierzącymi.

Zdaniem „La Croix” od wielu tygodni integryści prowadzą kampanię przeciw kardynałowi Vingt-Trois i tematyce tegorocznych konferencji. Na początku bieżącego miesiąca z protestem przeciw zaproszeniu rabina Krygiera do Notre-Dame wystąpił ks. Régis de Cacqueray, przełożony dystryktu Francja Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (lefebrystów). Natomiast integrystyczny portal „Perepiscopus” zastanawiał się „czy to normalne, że niekatolik głosi konferencje wielkopostne w katedrze?” i natychmiast uznał to za profanację.

Inicjatorem rekolekcji w Notre Dame był przed 175 laty bł. Fryderyk Ozanam, zaś konferencjonistą dominikanin Henri Lacordaire – wybitny kaznodzieja przyciągający tłumy. Konferencje Wielkopostne przyczyniły się w istotny sposób do religijnego odrodzenia Francuzów w XIX w.

Za: Wiara.pl -- [Org. tytuł: « Tradycjonaliści zakłócili konferencję»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19655 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]