Główny rabin Rzymu: Benedykt XVI kontynuuje drogę Jana Pawła II

Wizyta Benedykta XVI w synagodze „jest kontynuacją wielkiego gestu, jaki uczynił Jan Paweł II” – uważa główny rabin Rzymu. Dodaje, że w dialogu z Kościołem ważny jest teraz „pogodny klimat” i unikanie konfrontacji.

– Nasza przyjaźń powinna posłużyć do ukazania, że można dawać świadectwo własnej wierze w sposób nieofensywny, bez agresywności i przemocy wobec innych wierzących i innych istot ludzkich – mówił dziennikowi „Avvenire” rabin Riccardo Di Segni, który w niedzielę 17 bm. powita papieża na progu świątyni. Jego zdaniem wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze „jest kontynuacją wielkiego gestu, jaki uczynił Jan Paweł II” odwiedzając rzymską synagogę 13 kwietnia 1986 roku.

– Fakt, że gest ten zostanie powtórzony, oznacza, że nie był odizolowany, że linia została wytyczona i Benedykt XVI nie ma zamiaru się cofnąć – stwierdził główny rabin Rzymu.

W ubiegłym roku strona żydowska odwołała swój udział w obchodach Dnia Judaizmu z powodu przywrócenia w Kościele dawnej modlitwy o nawrócenie Żydów. Rabin podkreślił, że teraz udało się osiągnąć porozumienie. – Konieczne okazało się wyjaśnienie, do którego doszło na drodze dialogu i to sprawiło, że klimat się wypogodził – powiedział rabin katolickiemu dziennikowi. Teraz za najpilniejsze punkty dialogu uznaje podtrzymanie „pogodnego klimatu” i unikanie konfrontacji.

Rabin zauważa, że papież Benedykt XVI „obok aspektów wielkiej sympatii dla żydowskiej rzeczywistości ma chwile niewzruszonej myśli” i „stanowiska, które nie zyskują naszej aprobaty”. – Nie jest to jednak bez wątpienia papież, który zrywa dialog bądź powiada: 'Trzeba się cofnąć’, przeciwnie, idzie naprzód… Z drugiej strony gdybyśmy zgadzali się we wszystkim, nie byłoby powodu do dialogu – mówił rabin Di Segni.

Jednym z takich „stanowisk” było ogłoszenie heroiczności cnót Piusa XII. Rabin przyznał, że „ta kwestia dzieli”. Po czym tłumaczył, że „to problem interpretacji historii”, przy którym „wrażliwość żydowska jest diametralnie różna”. – Chcielibyśmy, aby podążano naprzód z najwyższą ostrożnością, a nie poprzez nierozważne gesty. Z naszego punktu widzenia problem ten daleki jest od rozwiązania – skwitował rabin.

AJ/KAI

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/glowny_rabin_rzymu_benedykt_xvi_kontynuuje_droge_jana_pawla_ii

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content