Aktualizacja strony została wstrzymana

Watykan broni ewolucji przed „bezużytecznym” kreacjonizmem

Profesor na Sponsorowanym przez Vatykan uniwersytecie zaniepokoił się, że pewna grupa Chrześcijan odrzuca teorię ewolucji – implikując tym samym krytykę literalnej interpretacji biblijnej.

Dalej podkreślając oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego, Watykańscy oficjele stwierdzili, że ewolucja nie jest sprzeczna z wiarą.

Obaj mężczyźni mówili o tym na konferencji prasowej wyprzedzającej wydarzenie które odbędzie się w marcu przyszłego roku, a które zamierza posunąć naprzód dialog pomiędzy religią i nauką, i aby oszacować teorię ewolucji 150lat po opublikowaniu „O pochodzeniu gatunków” Karola Darwina.

Forum jest organizowane przez prestiżowy Papieski Uniwersytet Gregoriański, który jest uważany za wpływowy w kołach Watykańskich, i przez uniwersytet Notre Dame ze stanu Indiana w USA.

Papieże, od połowy wieku 20tego, zaczęli „rozpoznawać naukową wartość teorii biologicznej ewolucji” powiedział reporterom Gennaro Auletta, który wykłada filozofię nauki na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim. „Większe zrozumienie i asymilacja takiej materii przez kler oraz wiernych jest tym, na co liczymy’

„Chciałbym jednak wskazać, że na nieszczęście nikt nie może mówić o wszystkich wiernych Chrześcijańskich, tak jak wskazują na to media” powiedział Auletta

Auletta pojawił się, aby odnieść się do tych fundamentalistów którzy trzymają się literalnej interpretacji Biblii, włączając w to przekonanie, że świat został stworzony w ciągu sześciu dni.

Monsignore Gianfranco Ravasi powiedział reporterom, że „Jedna rzecz jest pewna. Ewolucja nie stoi w sprzeczności z Katolicką Wiarą.’

„Kreacjonizm ze swojego czysto teologicznego punktu widzenia ma sens, ale kiedy uzywa się go napolu naukowym, staje się bezużyteczny”

Cytując późnego Papieża Jana Pawła II, Ravasi powiedział, że „ewolucja nie może być dłużej uważana za jedynie hipotezę”

Papież Benedykt XVI ostrzegł w zeszłym tygodniu przed literalną interpretacją Bibli.

Papież powiedział zebranym w Paryżu intelektualistom i akademikom, że struktura Bibli „wyklucza ze swej natury wszystko co dziś jest znane jako fundamentalizm. W efekcie, słowo Boże nigdy nie może być porównywane z literą samego tekstu’ – powiedział Benedykt XVI

Papież, w książce opublikowanej rok temu, chwali postęp naukowy ale jednoczesnie ostrzega, że ewolucja rodzi filozoficzne pytania na która sama nauka nie może dać odpowiedzi. W książce, zatrzymuje się krótko nad tym co jest znane jako „inteligentne stworzenie”

Wierzący w inteligentne stworzenie utrzymują, że żywe organizmu są tak złożone, że musiały zostać stworzone raczej przez siłę wyższą, niż ewoluowały z bardziej prymitywnych form samoistnie.

Kardynał Wiednia, Christof Schoenborn, potępił zatwierdzony wyrok sądu Pensylwani który wyłączył ten rejon z nauczania inteligentego stworzenia w klasach biologii.

Schoeborn prostując to co powiedział Papież, podkreślił, że jest „szeroko rozpowszechnionym nieporozumieniem” to , że Kościół Katolicki wyraża poparcie dla teorii Darwina. „

za FOX News


Henry Fairfield Osborn (znany ewolucjonista, jeden z najwybitniejszych amerykańskich zoologów i paleontologów):

„Etyczna zasada zawarta w ewolucji jest taka, że tylko najlepszy ma prawo do przeżycia…”

Henry Fairfield Osborn, „Evolution and Religion in Education” (London: Charles Scibner’s Sons, 1926), str. 48

Za: Coldcut - Monday Hero | http://www.fronda.pl/coldcut/blog/evo

Skip to content