USA: Firmy telekomunikacyjne odmówiły przekazania informacji o korzyściach finansowych z podsłuchów, bo „zaszokowałoby to klientów”

„Czy i ile zarabiają kampanie telefoniczne oraz usługodawcy internetowi, przekazując prywatne informacje swoich klientów rządowym agencjom szpiegowskim oraz służbom porządkowym?” – takie pytanie zadał kilka miesięcy temu absolwent uczelni Indiana University, Christopher Soghoian, żądając odpowiedzi od Departamentu Sprawiedliwości w ramach ustawy o prawie do uzyskiwania poufnych i tajnych informacji (Freedom of Information Act – FOIA). Otrzymane informacje, choć niepełne, są w stanie zaszokować każdego użytkownika telefonu i Internetu.

W odpowiedzi na zapytanie, firma Yahoo wystosowała 12-stronicowy list usprawiedliwiający i broniący się przed ujawnieniem dokładnych danych. Według Yahoo, jeśli tego typu informacja „dotycząca Yahoo i innych firm” zostałaby ujawniona, „zaszokowałaby ona swoich klientów”. Firma Verizon, druga pod względem wielkości firma telekomunikacyjna w USA – po AT&T – zatrudniająca ponad ćwierć miliona pracowników, w inny sprytny sposób usiłowała uchylić się od ujawnienia informacji. Verizon tłumaczy się bowiem, iż nie może ujawnić tych informacji, gdyż takowa wiedza „zdezorientowałaby klientów”, którzy po uzyskaniu wiedzy jakie to informacje przekazywane są służbom porządkowym i agencjom szpiegowskim, zażądaliby prawa do tych samych informacji, „co doprowadziłoby do zalewu zapytań klientów.”

Christopher Soghoian wyjaśnia na swoim blogu Slight Paranoia, że chcąc dowiedzieć się ile agencje federalne i stanowe płacą prywatnym firmom telekomunikacyjnym za informacje – z konieczności płacąc pieniędzmi podatników – musiał uciec się do pewnego wybiegu. Otóż zdając sobie sprawę z tego, iż nie uzyska tego typu informacji pytając bezpośrednio agencje szpiegowskie, założył, że w ramach prawa FOIA, może uzyskać informacje o szczegółowych wpłatach pochodzących od tych agencji. W ten sposób „mógłbym skorzystać z inżynierii odwrotnej [reverse engineering] niektórych statystycznych danych” – pisze Soghoian, by dowiedzieć się o przybliżonej kwocie płaconej firmom telekomunikacyjnym.

Z początku Departament Sprawiedliwości odpowiedział, że posiada tabele opłat sporządzone dla firm Cox Communications, Comcast, Yahoo i Verizon, jednak z uwagi na to, że firmy te przekazywały dane bez przymusu, prawo umożliwia im zablokowanie ujawnienia opinii publicznej tych informacji. Te dwie ostatnie firmy niezwłocznie skorzystały z tego prawa.

Firma Cox otrzymuje od agencji rządowych $2500 za założenie urządzenia rejestrującego połączenia (Pen register) w ciągu 60 dni i $2000 za każde kolejne 60 dni. Założenie podsłuchu i przekazywanie danych z podsłuchu kosztuje agencje $3500 za 30 dni i $2500 za następne 30 dni. Dane wyszczególniające wszystkie połącznia telefoniczne w ciągu miesiąca, sprzedawane są za 40 dolarów.

Jakkolwiek nie są znane dokładne liczby podsłuchiwanych obywateli amerykańskich i mieszkańców Stanów Zjednoczonych – ich rozmów telefonicznych, emaili itp – to może chodzić o dane milionów użytkowników, co wiązałoby się z astronomicznymi wpływami z kieszeni podatnika zasilającymi prywatne firmy telekomunikacyjne.

Oprócz innych agencji rządowych i służb porządkowych, rządowa agencja National Security Agency – NSA na bieżąco podsłuchuje miliony rozmów i połączeń, korzystając z urządzeń podłączonych do sieci firm telekomunikacyjnych. Osoby podsłuchiwane najczęściej nie są objęte żadnymi dochodzeniami sądowymi. Oprócz agencji NSA uzyskującej te informacje jako główna amerykańska agencja szpiegowska, dane przekazywane są również odpłatnie innym agencjom rządowym.

Warto dodać, że oprócz agencji rządowych uzyskujących dane o aktywności informatycznej klientów firm telekomunikacyjnych, w Stanach Zjednoczonych oraz w większości krajów świata niemal całkowity monopol na tzw. Billing, czyli tworzenie rachunków na podstawie zarejestrowanych rozmów, posiada izraelska firma Amdocs oraz jej siostrzana firma  Comverse. Te izraelskie firmy znane są z powiązań ze służbami wywiadowczymi Izraela i zaangażowane były w szpiegostwo na terenie USA.


ZOB. RÓWNIEŻ:


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Wired Magazine | http://www.wired.com/threatlevel/2009/12/wiretap-prices

Skip to content