Radio Watykan o Obchodach Dnia Judaizmu w Poznaniu…

Panele dyskusyjne i sympozja naukowe na temat dialogu polsko-żydowskiego, przegląd unikatowych filmów żydowskich oraz przyznanie nagrody „Menora Dialogu” – to niektóre wydarzenia XI Dnia Judaizmu, który rozpoczął się w Poznaniu.

Jak wyjaśnił jeden z organizatorów imprezy, ks. Jerzy Stranz, idea Dnia Judaizmu związana jest z inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski, która zadecydowała o jego utworzeniu 11 lat temu.

„Zamysł jest taki, żeby przybliżyć chrześcijanom tradycję żydowską, żeby pokazać wkorzenienie chrześcijaństwa w tę tradycję. Tą swego rodzaju spójność i łączność, która nie może nas zamykać na siebie, ale otwierać i czynić nasz dialog coraz bardziej dojrzałym. Oczywiście w granicach możliwości przyjęcia przez obie strony, gdyż nikt nikogo nie chce przeciągać na swoją stronę i żydzi mają w dalszym ciągu pozostać żydami, a chrześcijanie – chrześcijanami” – powiedział ks. Jerzy Stranz.

Laureatem tegorocznej edycji nagrody „Menora Dialogu”, przyznawanej od dwóch lat przez poznańskie Stowarzyszenie COEXIST „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”, został prof. Władysław Bartoszewski. Patronat honorowy nad imprezą objęli metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i ambasada Izraela w Polsce.

M. Kosiec OP, kai

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Zgodnie z obowiązującym posoborowym „duchem czasu”, z Watykanu nadchodzą sprzeczne ze sobą sygnały: zdawkowe i coraz słabsze, niemal niesłyszalne już głosy przypominające niezmienną naukę Kościoła – wielokrotnie nieomylnie potwierdzoną przez przedsoborowych Papieży – o niemożliwości dostąpienia Zbawienia poza Kościołem, oraz te coraz silniejsze i już dzisiaj dominujące, również za sprawą Radia Watykańskiego – o nowej wizji „równoległej drogi do zbawienia”. Tylko w takim razie może Radio WaTirana, tudzież inni, jak heretycy-kardynałowie Keeler i Kasper, wyjaśnią PO CO dalej być katolikiem? Po co, skoro Bóg przygarnie wszystkich…

I jeszcze jedno: oto dla celów archiwalnych i edukacyjnych zrzutka ekranu tej informacji Radia Watykańskiego. Jest tam wszystko „co trzeba”, a więc i reklama zestawu płyt DVD, oczywiście z Janem Pawłem II, i obowiązkowe już nawet w „katolickim” radiu – Gwiazda Dawida i muzułmański półksiężyc, tylko jakoś „zapomniano” na całej stronie umieścić nawet najmniejszego krzyża… Po co drażnić „współbraci innych wyznań”, prawda?

Dochodzą wieści, że papież Benedykt XVI planuje głębokie zmiany właśnie w Radiu Watykańskim. Jeśli tak, to najwyższa pora wymieść stamtąd tych co rozplenili się tam za czasu (zbyt)-długiego pontyfikatu Jana Pawła II.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Za: Radio Watykańskie | http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=178702

Skip to content