Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiński MSZ: USA jako źródło problemów niech nie dolewa oliwy do ognia na Ukrainie

Podczas wtorkowego briefingu prasowego z rzecznikiem chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, padło pytanie:

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział niedawno, że Chiny wiedzą, że gdyby udzieliły pomocy Rosji, to byłyby konsekwencje. Ale odmówił wyłożenia, jakie byłyby konsekwencje, gdyby Chiny zignorowały to ostrzeżenie. Jaki jest pana komentarz na ten temat?

Na pytanie odpowiedział rzecznik chińskiego MSZ, Wang Wenbin:

 

USA są największym źródłem broni dostarczanej na pole walki na Ukrainie. Właśnie wczoraj strona amerykańska ogłosiła udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości kolejnych 500 milionów dolarów. To sprawia, że ludzie zastanawiają się, co Stany Zjednoczone zamierzają osiągnąć, fałszywie twierdząc, że Chiny oferują broń, i czy Stany Zjednoczone uważają za rozsądne mówienie światu, że chcą pokoju, a mimo to siedzą i patrzą, jak ich przemysł obronny napycha swoją kieszeń. Wszyscy widzieliśmy, co USA zrobiły w Afganistanie ze swoją strategią „walki do ostatniego Afgańczyka”. Czy teraz USA chcą, aby Ukraina „walczyła do ostatniego Ukraińca”?

Istnieje więcej niż wystarczająco dużo faktów, aby pokazać prawdziwą naturę USA jako źródła problemów, a nie „obrońcy pokoju” dla świata.

Kompleksowe strategiczne partnerstwo koordynacyjne Chiny-Rosja jest zbudowane na podstawie niezaangażowania w bloki, opierają się na braku konfrontacji i nieatakowaniu żadnej strony trzeciej, co mieści się w suwerennym prawie każdego z dwóch niezależnych państw. Nie akceptujemy wytykania palcami przez Stany Zjednoczone, a nawet stosowania przymusu w stosunkach Chiny-Rosja. Stany Zjednoczone powinny poważnie zastanowić się nad tym, co zrobiły, przestać podsycać ogień, dolewać oliwy do ognia i czerpać z tego korzyści, a także pozostać prawdziwie zaangażowane w promowanie rozmów pokojowych, tak jak robią to Chiny.

 

Podczas poprzednich wypowiedzi strony chińskiej, padały konsekwentnie te same przypomnienia. Dla przykładu, w maju 2022 roku rzecznik MSZ, Zhao Lijian powiedział na konferencji prasowej:

 

Jako sprawca i największa siła stojąca za kryzysem ukraińskim, rząd USA powinien zmierzyć się i zastanowić nad swoją odpowiedzialnością za konflikt między Rosją a Ukrainą oraz współpracować ze społecznością międzynarodową w celu jak najszybszego politycznego rozwiązania kryzysu.

 

Oprac. www.bibula.com
2023-02-21
na podstawie Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China (February 21, 2023)

Skip to content