Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja na Forum ONZ: Jeśli biolaboratoria na Ukrainie „nie istniały”, to co na ich dokumentach robią podpisy wysokiej urzędniczki Ambasady USA w Kijowie?

W piątek, 18 marca, Stały Przedstawiciel Rosji przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Nebenzia przedstawił dokumenty, które według rosyjskiego rządu jest dowodem na amerykański program broni biologicznej na Ukrainie i w Gruzji. Nebenzia twierdzi, że program działa od 2005 roku i że „amerykańscy koledzy nie pomagali Ministerstwu Zdrowia, jak twierdzili, ale Ministerstwu Obrony Ukrainy”.

Według Nebenzia, Departament Obrony USA „przekazał szerokie uprawnienia swojemu powiązanemu kontrahentowi Black & Veatch we współpracy z ukraińskimi władzami państwowymi”. Nebenzia twierdzi, że eksperymenty na śmiercionośnych patogenach na Ukrainie nie były prowadzone przez Ukraińców, ale przez personel Pentagonu i zagranicznych badaczy.

„Agencja DTRA (Defense Threat Reduction Agency) przyznała firmie Black & Veatch Special Projects Corp. (Black & Veatch) jedną ze swoich umów integrujących redukcję zagrożeń biologicznych (BTRIC) w 2008 r. (na Ukrainie). Pięcioletnia umowa IDIQ (z opcją na kolejne 5 lat) sięga łącznie 4 miliardów dolarów wśród pięciu wybranych wykonawców” – potwierdza strona internetowa Black & Veatch.

„Mówiąc najprościej, władze ukraińskie dały Pentagonowi carte blanche i pozwoliły na przeprowadzanie niebezpiecznych eksperymentów biologicznych na terenie Ukrainy. Tym samym amerykański wykonawca został zwolniony z wszelkich podatków na mocy ukraińskiego ustawodawstwa” – powiedział Nebenzia. Nazwał programy „cynicznym wykorzystaniem terytorium i ludności Ukrainy do niebezpiecznych badań, których Waszyngton nie chce mieć w domu, aby nie narażać własnej ludności na niebezpieczeństwo”.

Jeśli chodzi o twierdzenie, że rosyjskie oskarżenia były jedynie „dezinformacją”, Nebenzia wskazał, że ​​rosyjski rząd opublikował dokumenty „podpisane przez prawdziwych urzędników amerykańskich. Wiele z nich podpisała szefowa biura DTRA w ambasadzie USA w Kijowie Joanna Wintrol, którą nazwał „znaną w kręgach nieproliferacyjnych”. Nebenzia oświadczyła, że ​​przed Ukrainą Wintrol zajmowała się likwidacją broni chemicznej w Libii. „Jeśli dziennikarze mają wątpliwości co do autentyczności udostępnionych przez nas dokumentów, sugeruję, aby zapytali ją bezpośrednio, czy to naprawdę jest na nich jej podpis”.

Według Russia Today, Joanna Wintrol opuściła Kijów w sierpniu 2020 r.: „W swoim pożegnalnym wywiadzie twierdziła, że ​​w ukraińskich laboratoriach biologicznych nie pracuje żaden amerykański naukowiec, i oskarżyła Rosję o rozpowszechnianie „fałszywych informacji” na temat programu.“

W czwartek 17 marca szef rosyjskiej ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kiriłłow przedstawił w Moskwie dokumenty, które zostały przechwycone podczas rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie. Jak wynika z dokumentów, USA „przeprowadzały na Ukrainie eksperymenty z wirusami w ramach projektów P-382, P-444 i P-568, a jednym z nadzorców tych badań był szef Agencji Redukcji Zagrożeń Obronnych (DTRA) w ambasadzie USA w Kijowie, Joanna Wintrol” – informuje turecka agencja informacyjna AA. „Podczas eksperymentów wybrano sześć rodzin wirusów, w tym koronawirusy i trzy rodzaje bakterii chorobotwórczych — patogeny dżumy, brucelozy i leptospirozy” — powiedział Kirillov, powołując się na dokumenty.

Laboratoria Ministerstwa Obrony Ukrainy w Kijowie, Odessie, Lwowie i Charkowie otrzymały 32 miliony dolarów dofinansowania z USA. Kiriłłow stwierdził: „Zwracam uwagę na fakt, że porozumienie o wspólnej aktywności biologicznej zostało podpisane między amerykańskim ministerstwem wojskowym a Ministerstwem Zdrowia Ukraina. Jednak prawdziwymi odbiorcami środków były laboratoria ukraińskiego Ministerstwa Obrony zlokalizowane w Kijowie, Odessie, Lwowie i Charkowie. Całkowita kwota finansowania wyniosła 32 miliony dolarów” – powiedział. Według Kirillova laboratoria te zostały wybrane przez amerykańską Agencję Redukcji Zagrożeń Obronnych (DTRA) i jej wykonawcę Black & Veatch do realizacji projektu UP-8, mającego na celu badanie gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej (CCHF), leptospirozy i hantawirusów.

„Organizacja Narodów Zjednoczonych nie wie o żadnych programach broni biologicznej” na Ukrainie – powiedział Radzie Bezpieczeństwa Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Rozbrojenia Izumi Nakamitsu. „Nie ma ukraińskich laboratoriów broni biologicznej wspieranych przez Stany Zjednoczone – ani w pobliżu granicy z Rosją, ani nigdzie” – stwierdziła przedstawicielka USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Poniżej, przedstawiamy całe przemówienie Wasilija Nebenzia na Forum Bezpieczeństwa ONZ.

 

Statement by Permanent Representative Vassily Nebenzia at UNSC briefing on biological laboratories in Ukraine

Pełny tekst przemówienia (j. ang.): https://russiaun.ru/en/news/180322n_u

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Lpbmbi4d3Uw&t=6s

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Oświadczenie Ministerstwa Obrony Rosji „O rozwoju amerykańskiej broni biologicznej na Ukrainie”

 

Oprac. www.bibula.com
2022-03-22
na podstawie: The Gateway Pundit (March 19, 2022) – „Russia Challenges US: If Biolab Documents are Fake Then Ask Head of the DTRA Office at the US Embassy in Kiev Joanna Wintrol Why She Signed Off on Them?”

Skip to content