Sieć przestępstw seksualnych i finansowych pod ochroną Franciszka

28 kwietnia 2021 r. (LifeSiteNews) – Wdowa po byłym dziekanie korpusu dyplomatycznego Watykanu ujawnia udział papieża Franciszka w tuszowaniu przestępstw popełnianych przez jego najważniejszego kardynała, Óscara Andrés Rodríguez Maradiagi.

Święte zdrady: wdowa zabiera głos na temat demoralizacji papiestwa” Wdowa  ujawnia dowody na to, że kardynał Mardiaga ukrywał wykorzystywanie seksualne i niewłaściwe postępowanie swojego biskupa pomocniczego, Juana José Pineda Fasquelle oraz przeznaczył miliony dolarów kościelnych pieniędzy na podejrzane inwestycyjne, a które to pieniądze od tego czasu zniknęły. Inwestycje obejmowały oszczędności życia ambasadora Hondurasu przy Stolicy Apostolskiej Alejandro Valladares i jego żony Marty Alegríi Reichmann.

Reichmann i jej mąż gościli kardynała Maradiagę w swoim domu przez dziesięciolecia, dopóki nie popadli z nim w konflikt w związku ze skandalicznym zachowaniem jego biskupa pomocniczego, Juana José Pinedy, który został  oskarżony o napastowanie seksualne kleryków i zniknął z Hondurasu po złożeniu urzędu.

Kiedy oszczędności życiowe rodziny Valladares zniknęły w oszukańczym planie inwestycyjnym promowanym przez Maradiagę, Alegría Reichmann zgłosiła tę sprawę watykańskiej hierarchii, a nawet samemu papieżowi Franciszkowi. Ze zdumieniem dowiedziała się, że nikt nie jest skłonny zająć się sprawą Maradiagi, nawet po tym, jak skandale finansowe i seksualne zostały ujawnione przez międzynarodowe media.

Książka opowiada o walce Alegríi Reichmann o sprawiedliwość dla swojej rodziny i alarmowaniu Kościoła katolickiego na temat  demoralizacji najbardziej wpływowego i potężnego kardynała w służbie papieża Franciszka. 

Oprócz papieża Franciszka i kardynała Maradiagi, książka wspomina zaangażowanie innych wysokich urzędników kurialnych, w tym kardynała Pietro Parolina i kardynała Marca Ouelleta, którzy wydawali się być bezradni wobec  Maradiagi z powodu parasola ochronnego jaki rozłożył nad nim papież Franciszek.

„Świadectwo Alegríi Reichmann dotyczące zaangażowania rodziny kardynała Maradiagi w oszukańczy plan finansowy, a także jego obrona i ukrywanie przestępstw swojego biskupa pomocniczego jest głęboko szokujące. Jeszcze bardziej niepokojąca jest informacja, że Franciszek nadal chroni Maradiagę pomimo jego  przestępstw” – pisze były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych Carlo Maria Viganò w przedmowie do książki.

Oskarżenia Alegríi Reichmanna pojawiają się tuż po wybuchu skandali finansowych i obyczajowych w Watykanie, gdy prominentni kardynałowie są usuwani ze swoich stanowisk po oskarżeniach o nadużycia finansowe. Pomimo tego, kardynał Maradiaga nadal jest broniony przez papieża Franciszka, który nie chce słyszeć o powtarzających się doniesieniach o niewłaściwym postępowaniu hierarchy.

„Papież jest zdeterminowany, aby wspierać i chronić Maradiagę, pomimo wiedzy o jego działalności i wszystkim, o co jest oskarżany, i że sam miał okazję zweryfikowania tej wiedzy dzięki śledztwu przeprowadzonemu przez jego przyjaciela Pedro Casaretto” – pisze Alegría Reichmann, która dodaje, że uważa, że „coraz więcej skandali zostanie ujawnionych, ponieważ czas jest jak morze: morze wyrzuca wszystko z powrotem na brzeg, od butelek po zwłoki”.

Książka Sacred Betrayals była wcześniej dostępna tylko w Hondurasie w języku hiszpańskim. Nowa publikacja została przetłumaczona na język angielski i dostosowana do odbiorców na całym świecie przez Faithful Insight Books, wydawnictwo LifeSiteNews.

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: Lifesitenews (Apr 28, 2021) – „New book ‘Sacred Betrayals’ reveals web of financial and sexual abuse by top Vatican cardinal protected by Pope Francis”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content