Aktualizacja strony została wstrzymana

Sieć przestępstw seksualnych i finansowych pod ochroną Franciszka

28 kwietnia 2021 r. (LifeSiteNews) – Wdowa po byłym dziekanie korpusu dyplomatycznego Watykanu ujawnia udział papieża Franciszka w tuszowaniu przestępstw popełnianych przez jego najważniejszego kardynała, Óscara Andrés Rodríguez Maradiagi.

Święte zdrady: wdowa zabiera głos na temat demoralizacji papiestwa” Wdowa  ujawnia dowody na to, że kardynał Mardiaga ukrywał wykorzystywanie seksualne i niewłaściwe postępowanie swojego biskupa pomocniczego, Juana José Pineda Fasquelle oraz przeznaczył miliony dolarów kościelnych pieniędzy na podejrzane inwestycyjne, a które to pieniądze od tego czasu zniknęły. Inwestycje obejmowały oszczędności życia ambasadora Hondurasu przy Stolicy Apostolskiej Alejandro Valladares i jego żony Marty Alegríi Reichmann.

Reichmann i jej mąż gościli kardynała Maradiagę w swoim domu przez dziesięciolecia, dopóki nie popadli z nim w konflikt w związku ze skandalicznym zachowaniem jego biskupa pomocniczego, Juana José Pinedy, który został  oskarżony o napastowanie seksualne kleryków i zniknął z Hondurasu po złożeniu urzędu.

Kiedy oszczędności życiowe rodziny Valladares zniknęły w oszukańczym planie inwestycyjnym promowanym przez Maradiagę, Alegría Reichmann zgłosiła tę sprawę watykańskiej hierarchii, a nawet samemu papieżowi Franciszkowi. Ze zdumieniem dowiedziała się, że nikt nie jest skłonny zająć się sprawą Maradiagi, nawet po tym, jak skandale finansowe i seksualne zostały ujawnione przez międzynarodowe media.

Książka opowiada o walce Alegríi Reichmann o sprawiedliwość dla swojej rodziny i alarmowaniu Kościoła katolickiego na temat  demoralizacji najbardziej wpływowego i potężnego kardynała w służbie papieża Franciszka. 

Oprócz papieża Franciszka i kardynała Maradiagi, książka wspomina zaangażowanie innych wysokich urzędników kurialnych, w tym kardynała Pietro Parolina i kardynała Marca Ouelleta, którzy wydawali się być bezradni wobec  Maradiagi z powodu parasola ochronnego jaki rozłożył nad nim papież Franciszek.

„Świadectwo Alegríi Reichmann dotyczące zaangażowania rodziny kardynała Maradiagi w oszukańczy plan finansowy, a także jego obrona i ukrywanie przestępstw swojego biskupa pomocniczego jest głęboko szokujące. Jeszcze bardziej niepokojąca jest informacja, że Franciszek nadal chroni Maradiagę pomimo jego  przestępstw” – pisze były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych Carlo Maria Viganò w przedmowie do książki.

Oskarżenia Alegríi Reichmanna pojawiają się tuż po wybuchu skandali finansowych i obyczajowych w Watykanie, gdy prominentni kardynałowie są usuwani ze swoich stanowisk po oskarżeniach o nadużycia finansowe. Pomimo tego, kardynał Maradiaga nadal jest broniony przez papieża Franciszka, który nie chce słyszeć o powtarzających się doniesieniach o niewłaściwym postępowaniu hierarchy.

„Papież jest zdeterminowany, aby wspierać i chronić Maradiagę, pomimo wiedzy o jego działalności i wszystkim, o co jest oskarżany, i że sam miał okazję zweryfikowania tej wiedzy dzięki śledztwu przeprowadzonemu przez jego przyjaciela Pedro Casaretto” – pisze Alegría Reichmann, która dodaje, że uważa, że „coraz więcej skandali zostanie ujawnionych, ponieważ czas jest jak morze: morze wyrzuca wszystko z powrotem na brzeg, od butelek po zwłoki”.

Książka Sacred Betrayals była wcześniej dostępna tylko w Hondurasie w języku hiszpańskim. Nowa publikacja została przetłumaczona na język angielski i dostosowana do odbiorców na całym świecie przez Faithful Insight Books, wydawnictwo LifeSiteNews.

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: Lifesitenews (Apr 28, 2021) – „New book ‘Sacred Betrayals’ reveals web of financial and sexual abuse by top Vatican cardinal protected by Pope Francis”

Skip to content