Kard. Robert Sarah przestał pełnić urząd prefekta Kongregacji. „Jestem w rękach Boga”

W dniu 20 lutego, kard. Robert Sarah przestał pełnić urząd prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jego dymisję podpisał papież Franciszek. Odejście z urzędu jest związane z ukończeniem przez hierarchę wieku 75 lat.

„Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów złożoną przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Roberta Saraha” – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Hierarcha pełnił swą funkcję od 2014 roku. W tym przypadku papież nie zdecydował się wydłużyć czasu posługi kard. Sarah i przyjął jego dymisję ze względu na ukończenie 75 roku życia.

„Dziś papież zaakceptował rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, po ukończeniu 75 roku życia. Jestem w rękach Boga. Tylko Chrystus jest skałą. Wkrótce zobaczymy się ponownie w Rzymie lub gdzie indziej” – napisał na Twitterze kard. Robert Sarah.

Warto przypomnieć, że były już prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bardzo troszczył się o godne sprawowanie Mszy świętej. Wielokrotnie zachęcał i zalecał odprawianie jej w formie ad orientem, a więc przodem do Chrytusa, tyłem do wiernych. Purpurat podkreślał, że Sobór Watykański II wcale nie nakazywał odprawiania Mszy święty versus populum, tj. przodem do wiernych.

– W czasie Liturgii Słowa czytający i słuchający powinni być zwróceni ku sobie – mówił w 2016 roku. – Ale jak tylko osiągniemy moment od ofiarowania, kiedy kapłan sam zwraca się do Boga, jest konieczne, aby celebrans i wierni byli wspólnie zwróceni w kierunku wschodnim. To dokładnie odpowiada temu, czego chcieli ojcowie soborowi – podkreślał kardynał.

– Jest to zgodne z soborem i ma uzasadnienie w jego pismach i duchu – stwierdził hierarcha. – Jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów chciałbym przypomnieć, że celebracja versus orientemjest usankcjonowana rubrykami, które wskazują te momenty, kiedy celebrans musi się zwrócić w kierunku ludu. Dlatego nie jest konieczne posiadanie specjalnego pozwolenia na odprawianie Mszy Świętej w kierunku Pana– podkreślił kardynał Sarah.

Źródło: Twitter, catholicherald.co.uk, catholicworldreport.com

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Boję się już myśleć, kto zajmie miejsce kardynała.


No to teraz gaz do dechy w betonową scianę.
gosc123

W ostatniej książce kard Sarah na każde zdiagnozowane zagrożenie, nadużycie i kryzys ma na koniec rozdziału radę: nauczanie papieża Franciszka.
Wojtek

„Odejście z urzędu jest związane z”. Aż chce się dopisać z czystką niewygodnych Sług Bożych.
ot co

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-02-20)

 


 

Skip to content