Tradycjonaliści chcieli wykupić kościół, więc Kuria i władze Krakowa szybko zdecydowały go zatrzymać i urządzić w nim… salę koncertową

Aktualizacja: 2021-01-21 10:11 am

Zagrożony desakralizacją kościół pozostanie miejscem kultu. Jest deklaracja władz miasta i kurii

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.  

Strony ustaliły, że w przyszłości możliwa będzie zamiana nieruchomości pomiędzy Gminą Miejską Kraków a stroną kościelną. Rozmowy dotyczące własności kościoła w przyszłości będą kontynuowane po oficjalnym przejęciu przez miasto obiektu od Szpitala Uniwersyteckiego.

Poniżej publikujemy cały komunikat.   

KOMUNIKAT W SPRAWIE KOŚCIOŁA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA N.M.P PRZY UL. KOPERNIKA 

Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach. W przyszłości możliwa będzie zamiana nieruchomości pomiędzy Gminą Miejską Kraków a stroną kościelną – to ustalenia po dzisiejszym spotkaniu prezydenta Jacka Majchrowskiego z ks. Pawłem Rybskim, ekonomem archidiecezji krakowskiej.

Prezydent Jacek Majchrowski podczas spotkania zapewnił, że miasto nie rozważa zmiany funkcji obiektu. Ustalono, że zabytkowy kościół pozostanie miejscem sprawowania kultu. Do momentu oddania do użytku Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, obiekt przy Kopernika będzie służył także Capelli Cracoviensis, jako miejsce organizowania koncertów muzyki klasycznej.  Ustalono, że rozmowy dotyczące własności kościoła  w przyszłości będą kontynuowane po oficjalnym przejęciu przez miasto obiektu od Szpitala Uniwersyteckiego. Jak zadeklarował ks. Paweł Rybski, Archidiecezja Krakowska zaproponuje wymianę nieruchomości na grunty potrzebne miastu do realizacji celów publicznych.

Monika Chylaszek
Rzecznik Prezydenta Miasta Krakowa

Ks. Łukasz Michalczewski
Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

 

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Czyli jak “tradycjonaliści” chcieli kupić to już nie chcą sprzedać.
Leliwa

Po co im swiatynia do koncertów skoro mają Filharmonie oraz wiele wypasionych sal koncertowych w ICE. Desakralizacja metodą salami. Kościół jest miejscem kultu Boga a nie zbiegowiskiem amatorów rozrywki.
123

 

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-01-21) – [Org. tytuł: «Zagrożony desakralizacją kościół pozostanie miejscem kultu. Jest deklaracja władz miasta i kurii»]

CZYTAJ:

 


 

 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=122288 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]