Żydzi i chrześcijanie obchodzą 55-lecie Nostra aetate

Aktualizacja: 2020-10-29 10:36 am

W Rzymie oraz w Nowym Jorku trwają obchody 55-lecia deklaracji o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich Nostra aetate. Organizują je: Watykańska Komisja ds. Relacji Religijnych z Judaizmem oraz Międzynarodowy Komitet Żydowski ds. Konsultacji Międzyreligijnych. Jest on oficjalnym partnerem Kościoła katolickiego, reprezentującym światowy judaizm w dialogu z Watykanem. Obie instytucje przekazały przesłania, aby uświetnić rocznicę wydania dokumentu soborowego. Stanowi on milowy krok Kościoła, zapoczątkowujący nową epokę w relacjach pomiędzy chrześcijanami i żydami.

Kard. Kurt Koch, pełniący od 10 lat funkcję przewodniczącego Komisji ds. relacji religijnych z judaizmem oraz rabin Noam Marans, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych opublikowali deklaracje, w których podkreślają łączące obie strony tematy oraz wskazują na postępy dokonane w ostatnich 55 latach.

Kard. Koch stwierdza w swoim przesłaniu, że „nie ma żadnej wątpliwości, że Nostra aetate może być słusznie uznana za Magna Carta i stanowi fundament we wzajemnych relacjach pomiędzy katolikami i żydami. Z kolei przesłanie rabina Maransa mówi, że wymowa Nostra aetate (n. 4) została znacznie wzmocniona papieskimi wizytami w synagogach, w miejscach pełnych grozy, a jednocześnie świętych, gdzie dokonano strasznej zbrodni Holocaustu. Zwrócił także uwagę na wizyty papieży w Izraelu po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem w 1993 roku. Podkreślił również wypowiedzi Papieża Franciszka, który potępia odżywające w różnych miejscach formy antysemityzmu, oraz wyraził solidarność z prześladowanymi chrześcijanami.

Komisja ds. relacji religijnych z judaizmem została ustanowiona w 1974 roku, aby podjąć zadanie kształtowania relacji pomiędzy katolikami i żydami w duchu Nostra aetate (n. 4). W ciągu ostatnich dziesięcioleci, Komisja rozwinęła swoje nauczanie oraz inicjatywy, a także zwołuje co dwa lata, z Międzynarodowym Komitetem Żydowskim ds. Konsultacji Międzyreligijnych wspólne spotkanie katolicko-żydowskie, aby podjąć aktualne tematy, interesujące obie strony.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Za: VaticanNews (29 października 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Jeśli istnieje jeszcze ktoś taki, kto nie wie dlaczego instytucjonalny Kościół umiera – oto jedna z kluczowych przyczyn: judaizacja wyrosła na dokumencie Nostra Aetate. Nie zapominajmy przy tym prominentnej roli jakże świętego Jana Pawła II w judaizacji Kościoła katolickiego, w posoborowej de-formie Kościoła. I dlatego był obwoływany “Człowiekiem Roku” przez różne żydowskie pisma na całym świecie, dlatego był hołubiony, dlatego po śmierci żydowskie media podjudziły tłum do Santo Subito!

CZYTAJ:

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=119886 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]