Rzecznik Episkopatu wydał oświadczenie… Powiedział żeby nic nie powiedzieć

Rzecznik Episkopatu wydał oświadczenie w związku z wywiadem dla Radia Zet

Rzecznik Episkopatu, ks. Leszek Gęsiak, wydał oświadczenie w związku z wywiadem, jakiego udzielił Radiu Zet. Prosi, by jego wypowiedź interpretować zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego w Polsce oraz niedawnym oświadczeniem przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego.

Oto treść oświadczenia wydanego przez ks. Leszka Gęsiaka:

W związku z moją rozmową z red. Beatą Lubecką, która została wyemitowana 27 października na antenie Radia Zet, a także komentarzami, które pojawiły się po niej w mediach, chciałbym doprecyzować pewne kwestie.

Kilkakrotnie w rozmowie podkreśliłem, że Kościół zawsze stał na straży prawa do życia każdego człowieka, także nienarodzonego, chorego, i będzie go bronił.

Kościół wielokrotnie upominał się o większą prawną ochronę w Polsce dziecka poczętego, wspierał też różne wysiłki na rzecz zmiany aktualnego stanu prawnego w naszym kraju. To właśnie dzieci nienarodzone są najbardziej pokrzywdzonymi, a przy tym bezbronnymi osobami w tym sporze. To im należy się szczególna pomoc i ochrona. Stąd też, po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu 22 października 2020 r. napisał: „z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej”.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest autonomiczną decyzją tej instytucji. Przewodniczący Episkopatu zwrócił na to uwagę w Oświadczeniu z 25 października 2020 roku po niedzielnych profanacjach kościołów. Przypomniał w nim, że „to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP”.

W tym duchu należy interpretować całą moją wypowiedź na antenie Radia Zet.

Leszek Gęsiak SJ

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Kraków, 27 października 2020 r.

 

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

czyli jak z Franciszkiem: nie powiedziałem tego co powiedziałem.
/ .

A co w sprawie napaści na kościoły w Warszawie ma do powiedzenia jego ekscelencja kardynał Nycz?
Wierni

A może by tak zdobyć się na odwagę i powiedzieć co i jak???
magis

co za tchorze. sa za ochrona ale boja sie tego powiedziec!!! duzo robiliscie???? Boj sie boga czlowieku? lepiej zamilcz. Gdyby nie Kaja Godek i ruchy pro-life oraz zwykli ludzie to bylaby jeszcze wieksza liberalizacja aborcji a wy siedzilibyscie w swoich palacykach z glowa w piasku ….wstyd i hanba
de

Szkoda, że nie przytoczyliście w artykule wypowiedzi, której dotyczy oświadczenie. „Decyzja polityczna”, „nie można zmuszać kobiet do heroizmu”, „nie chcę powiedzieć, że to była dobra decyzja”… Jak tylko ogłosili, że nowym rzecznikiem będzie Jezuita miałam spore obawy i jak widać słusznie.
Vicky

” To jest decyzja polityczna. To nie Kościół tę wojnę wywołał. Naprawdę nie chcieliśmy tej wojny. Musimy żyć, wybierać władze, wybieramy je, i te władze zdecydowały tak, a nie inaczej. Ja nie chcę powiedzieć, że to była dobra decyzja.” to sa slowa ksiedza Gesiaka, jezuity , wedlug z artykulu pt.”Słowa rzecznika Episkopatu będą miały poważne konsekwencje. Umywanie rąk w chwili krytycznej zawsze zmienia bardzo wiele” znajdujacego sie na portalu Wpolityce. Ksiądz Gęsiak z powodu swojego tchórzostwa powiedział , że wyrok TK nie był dobry . To jest faktem, nie iterpretacją. Ksiądz Gesiak nie ma predyspozycji do pełnienia roli rzecznika . Chyba , ze chodzi o coraz większe kompromitowanie KEP-u w oczach katolików
Mirek

Ale o co mu chodzi??? Prostuje co ??? Bo nie bardzo wiadomo.. Kawa na ławę, jesteście za ochrona życia ? Czy tylko udajecie ??
Gość

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-10-27) – [Org. tytuł: «Rzecznik Episkopatu wydał oświadczenie w związku z wywiadem dla Radia Zet»]

Zobacz także: 

 


 

Skip to content