Aktualizacja strony została wstrzymana

Diecezja Long Island ogłasza bankructwo z powodu niewypłacalności za skandale seksualne

Położona w stanie Nowy Jork Diecezja Rockville Centre, zwana popularnie Diecezją Long Island, ogłosiła bankructwo w związku z serią skandali seksualnych.

Diecezja, zarejestrowana jako korporacja typu non-profit, złożyła 1 października br. w sądzie nowojorskim wniosek o upadłość. Piętrzące się procesy przeciwko duchownym posługującym w diecezji i coraz większe odszkodowania wypłacane za setki – jeśli w sumie nie tysiące – przypadków skandali seksualnych, zmusiło obecnego ordynariusza diecezji, bp. Johna O. Barresa do podjęcia tej decyzji. Tylko od 2017 roku Diecezja zawarła ponad 300 umów z poszkodowanymi nadużyć seksualnych duchowieństwa, a teraz musi zmierzyć się z kolejnymi 200 rozprawami sądowymi.

Diecezja Long Island – szósta pod względem liczby wiernych, przekraczających 1,5 miliona – wpisuje się w długa listę diecezji katolickich w Stanach Zjednoczonych, które ogłosiły bankructwo. W tym samym dniu co Diecezja Long Island, bankructwo ogłosiła również Diecezja Camden w stanie New Jersey, a w lutym br. wniosek do sądu o upadłość złożyła Diecezja Buffalo borykająca się z ponad 400 nowymi pozwami sądowymi.

W ciągu ostatnich 16 lat bankructwo ogłosiło ponad 20 diecezji w Stanach Zjednoczonych, przy czym sytuacja finansowa wynikająca z tzw. pandemii koronawirusa pogarsza stan wielu innych diecezji, dostatecznie wyczerpanych setkami pozwów. Do 2007 roku Kościół katolicki w USA wypłacił ponad 2,5 miliarda dolarów tytułem odszkodowania za nadużycia seksualne duchownych, a dokładne dane obejmujące ostatnie 13 lat nie są dostępne.

Zapowiadana przez posoborowych papieży „wiosna w Kościele” wiązała się nie tylko z nadużyciami doktrynalnymi, liturgicznymi czy w kwestiach moralnych, ale i zaniedbaniami dyscypliny kościelnej, co poskutkowało wzrostem przypadków nadużyć seksualnych.

Oprac. www.bibula.com

Skip to content