Profesor z Papieskiej Rady ds. Ekonomicznych czeka na kapłaństwo kobiet

Charlotte Kreuter-Kirchof to niemiecka profesor prawa. Przez papieża Franciszka została powołana do Watykańskiej Rady ds. Ekonomii. Z tej okazji udzieliła wywiadu półoficjalnemu portalowi Konferencji Episkopatu Niemiec, Katholisch.de. Stwierdziła, że liczy na głębokie zmiany w katolickim kapłaństwie, przede wszystkim w obszarze dopuszczenia do święceń kobiet.

Powołanie mnie do Rady ds. Ekonomii postrzegam jako wyraźny sygnał oczekiwanej współpracy biskupów, księży i świeckich oraz współpracy mężczyzn i kobiet – powiedziała. Jak dodała, cieszy się, że w Watykanie działa coraz więcej kobiet, bo ona sama od lat występuje na rzecz zatrudniania pań na kierowniczych stanowiskach w Kościele. Pytana przez dziennikarza, czy liczy na kobiety w rolach nuncjuszy albo szefowych dykasterii oraz na diakonisy i kapłanki odparła, że w jej ocenie „w tym obszarze wiele rzeczy jest możliwych”. Według uczonej jest niezwykle pozytywne i zgodne z Ewangelią, że kobiety zaczynają trafiać w Kościele na rozmaite kierownicze stanowiska.

Papieska Rada ds. Ekononomicznych została powołana w lutym tego roku jako organ decydujący o polityce finansowej Stolicy Apostolskiej. Radą zarządza niemiecki kardynał Reinhard Marxa, do niedawna przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec; Marx jest też zarazem członkiem wąskiej grupy kardynałów doradzających papieżowi nad reformą Kurii Rzymskiej. Oprócz prof. Kreuter-Kirchof do Rady trafiło jeszcze pięć świeckich kobiet.

Nominowanie pań na kierownicze stanowiska w Watykanie jest świadectwem zmieniającego się podejścia Stolicy Apostolskiej do problemu pracy kobiet. Wcześniej traktowana jako co najwyżej bolesna konieczność, dziś coraz częściej uchodzi za rzecz normalną czy zgoła pożądany wyraz zaangażowania kobiet w życie społeczne, co uzasadnia się możliwościami łączenia pracy zawodowej z macierzyństwem. Pytanie, czy kariera kobiet żyjących w małżeństwie pozwala na kultywowanie autentycznie katolickiej postawy pełnej otwartości na życie pozostaje retorycznym.

O samym kapłaństwie kobiet mówi się od lat w Kościele katolickim za Odrą. Problem jest jednym z głównych elementów rozpoczętej w roku 2019 Drogi Synodalnej. Mimo jasnego nauczania Kościoła w Niemczech próbuje się dowodzić, jakoby udzielanie kobietom święceń było zasadniczo możliwe. 

Pach

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-08-18) | https://www.pch24.pl/profesor-z-papieskiej-rady-ds--ekonomicznych-czeka-na-kaplanstwo-kobiet,77903,i.html

Skip to content