Aktualizacja strony została wstrzymana

Francuscy „antyrasiści” odlecieli po pożarze katedry

Podejrzanym w sprawie podpalenia katedry w Nantes jest jak na razie Rwandyjczyk (zwolniony z aresztu bez zarzutów – red.) , któremu odmówiono przedłużenia prawa pobytu we Francji. Choćby z tego powodu rozmaici lokalni „antyrasiści” spod znaku „Black Lives Matter” „mieli szansę siedzieć cicho”, jak mawiał Jacques Chirac. Tymczasem stowarzyszenie Czarnoafrykańskiej Ligi Obrony zamieściło tweet, w którym potępia przy tej okazji „handlarzy niewolników z Nantes”, którzy – jak piszą – z takich brudnych pieniędzy zapłacili za budowę katedry św. Piotra i Pawła, Saint-Pierre i Saint-Paul.

Jej budowa zaczęła się w 1434 roku. Handel niewolnikami zapoczątkowany został na obszarze Oceanu Atlantyckiego przez Portugalczyków w XVI wieku, a pierwsza wyprawa mająca na celu transport niewolników ze Starego Świata do Ameryki została zorganizowana w 1526 roku, niemal 100 lat później. Trzeba dodać, że w krajach islamskich niewolnictwo np. w średniowieczu odgrywało większą rolę, niż w kręgu cywilizacji europejskiej. Muzułmanie chwytali niewolników w Europie, także w Polsce (Tatarzy), ale ważnym źródłem niewolników sprzedawanych w krajach islamu była „czarna” Afryka subsaharyjska.

Niewolnictwo kwitło też w samej Afryce subsaharyjskiej, a prawdopodobieństwo, że jedna ze współczesnych ikon „walki z rasizmem” we Francji, Assa Traore, która ma korzenie rodzinne w Mali i może być potomkiem właścicieli niewolników, jest kilkunastokrotnie większe, niż przypadku każdego białego Francuza. Kogo jednak obchodzi prawda historyczna, gdy w grę wchodzi ideologia. 

Po pożarze katedry w Nantes, niektórzy wykorzystali ten dramat, aby „potępić handel czarnymi niewolnikami”. Wspomniana Afrykańska Liga Obrony Czarnych wręcz zszokowała wielu internautów. Napisali na Twitterze: „Ach! Pożar w katedrze w Nantes? Katedrze opłaconej przez handlarzy niewolników z Nantes za pieniądze z handlu niewolnikami? Co zrobił Kościół katolicki, aby zapobiec dehumanizacji naszych przodków? Ani kazania ani bulli papieża Franciszka dla Murzynów!”

Takie „pocieszenie” dla przeżywających dramat francuskich katolików, to prowokacja i wyjątkowa bezczelność. Nie jest to pierwszy tego typu atak ze strony Ligi Obrony Czarnych (LDNA). W internetowych dyskusjach z katolickim Civitas straszyli swoim „zainteresowaniem” katoliczki i dodawali, że majątek Kościoła powinien zostać skonfiskowany na odszkodowania, a sam Kościół rozwiązany.

Trzeba tu dodać, że czarnoskórzy członkowie LDNA są w Europie imigrantami i potomkami imigrantów. Liga została założona w 2007 roku. Działa aktywnie od 2018 roku. Uważa państwo francuskie za „totalitarne, terrorystyczne, niewolnicze i kolonialne”. Jej strony mają prawie 50 tys. subskrybentów na Instagramie i ponad 130 tys. na Facebooku. Chcą obalać pomniki m.in. Napoleona i nawet de Gaulle’a.

Politycy prawicy mówią nawet o rozwiązaniu Ligii. Chociaż LDNA to ruch raczej marginalny, to trzeba odnotować pojawienie się nad Sekwaną, oprócz radykałów islamsko-arabskich, także radykalnej grupy murzyńskiej.

Bogdan Dobosz

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-07-20) – [Org. tytuł: «Bogdan Dobosz: Francuscy „antyrasiści” odlecieli po pożarze katedry»]

 


 

Mężczyzna zatrzymany w związku z pożarem katedry w Nantes na wolności. Nie usłyszał zarzutów

39-latek, który został w sobotę zatrzymany przez policję w związku z pożarem w katedrze w Nantes jest na wolności. Pochodzący z Rwandy mężczyzna nie usłyszał żadnych zarzutów i został zwolniony z aresztu.

Uwolnienie mężczyzny potwierdził prokurator Pierre Sennes. Adwokat zatrzymanego twierdził, że jego klient nie ma nic wspólnego z pożarem. Wiadomo, że 39-latek odpowiadał za zamknięcie katedry w piątek wieczorem. Policja zatrzymała go, by wyjaśnił jak wykonał swoje obowiązki. Rwandyjczyk zyskał wsparcie rektora katedry. Zapewniał on, że ufa Rwandyjczykowi, tak jak wszystkim innym swoim współpracownikom.

Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes wybuchł w sobotę rano. W pożarze całkowicie spłonęły 400-letnie barokowe organy. Prokuratura w Nantes prowadzi dochodzenie „w sprawie podpalenia”.

Źródło: rmf24.pl

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-07-20)

 


 

.