Aktualizacja strony została wstrzymana

Nadchodzi decentralizacja? La Croix: Papież podpisał przełomowy dokument. Kard. Sarah – odwołany?

Papież Franciszek złożył swój podpis pod konstytuują apostolską Praedicate evangelium, która głęboko reformuje funkcjonowanie Kurii Rzymskiej oraz jej relacje z poszczególnymi konferencjami episkopatów – przekonuje francuska La Croix. Przy tej okazji miano też usunąć z dotychczasowych funkcji szereg hierarchów, w tym prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Roberta Saraha.

Francuska La Croix podała, że papież Franciszek podpisał konstytucję apostolską Praedicate evangelium. To dokument, którego publikacja została przewidziana pierwotnie na rok 2019; rzecz przesunęła się jednak w czasie prawdopodobnie ze względu na debaty między inicjatorami dokumentu a reprezentantami konferencji episkopatów. Praedicate evangelium zastąpi konstytucję apostolską Pastor bonus św. Jana Pawła II z 1988 roku. Reformuje ona funkcjonowanie Kurii Rzymskiej i – według dotychczasowych informacji – na nowo podejmuje kwestię relacji między Watykanem a episkopatami krajowymi. Nie wiadomo, kiedy konstytucja zostanie promulgowana – jej treść znamy jedynie z niepewnych medialnych przecieków.

Odpowiedzialny za artykuł w La Croix Robert Mickens powołuje się na informacje przekazane mu przez watykańskie źródło. Twierdzi, że przy okazji publikacji Praedicate evangelium ze swoich funkcji usuniętych zostanie szereg hierarchów. Wymienia tu przede wszystkim kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który jest dziś postrzegany jako reprezentant konserwatywnego skrzydła w Kurii Rzymskiej. Sarah kilkukrotnie był krytykowany przez papieża Franciszka za swoje wypowiedzi na temat liturgii.

Ponadto swoje urzędy stracić mieliby między innymi: kard. Marc Ouellet – prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Leonardo Sandri – prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, kard. Giuseppe Versaldi – perfekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i kard. Beniamino Stella – prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Ich usunięcie jest formalnie związane z tym, że Praedicate evangelium powołuje nowe struktury w miejsce dawnych kongregacji, które miałyby teraz stać się dykasteriami. Mimo tego – przekonuje Mickens – część hierarchów ze starej Kurii Rzymskiej pozostanie na dawnych stanowiskach. Można zatem wnioskować, że w przypadku kardynała Saraha i innych idzie w istocie o swoistą czystkę.

Jednym z najistotniejszych elementów Praedicate evangelium może być kwestia kompetencji przynależnych episkopatom. W wersji szkicowej konstytucji mówiło się o pewnym autorytecie doktrynalnym episkopatów. Z kolei kard. Rodrigo Oscar Maradiaga z papieskiej Rady Kardynałów zapowiadał, że Praedicate evangelium do góry nogami odwróci piramidalną strukturę Kościoła z papieżem na szczycie a ludem na dole.

Nad reformą Kurii Rzymskiej pracował z papieżem między innymi kard. Reinhard Marx, do niedawna przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. Kościół w jego kraju od dziesięcioleci zabiega o możliwość samodzielnego kształtowania wielu elementów doktryny, co znajduje obecnie swój szczególny wyraz na Drodze Synodalnej. Stąd wielu watykanistów obawia się, że jeżeli w ostatecznej wersji Praedicate evangelium rzeczywiście znajdzie się zapis o pewnym doktrynalnym autorytecie episkopatów, to Niemcy i inne postępowe episkopaty błyskawicznie wykorzystają to do wprowadzenia w swoich krajach głębokich zmian w duchu liberalnym.

Według Mickensa należy spodziewać się, że Praedicate evangelium opublikowana zostanie po wakacjach.

Zarazem w Watykanie trwają przygotowania do Synodu Biskupów przewidzianego na rok 2022. Ma zostać poświęcony problemowi synodalności – jest możliwe, że problem ten zostanie odczytany właśnie w świetle Praedicate evangelium.

Co istotne, pod koniec czerwca kardynałowie i biskupi z regionu Amazonii ogłosili, że wkrótce powołana do życia zostanie nowa organizacja: Amazońska Konferencja Eklezjalna, która będzie budować „synodalny Kościół”.

Idzie o wcielenie w życie postulatów Synodu Amazońskiego (a były wśród nich pomysły nowego rytu amazońskiego, wyświęcania żonatych czy diakonatu kobiet). Jak powiedział wiceszef tej struktury, bp David Martinez de Aguirre Guinea z Puerto Maldonaldo, papież Franciszek chce, by Amazonia stała się „polem testowym” dla całego Kościoła.

Wszystko to razem może wskazywać, że zbliżamy się do kluczowej fazy pontyfikatu papieża Franciszka i praktycznego wcielenia w życie koncepcji decentralizacji i Kościoła synodalnego.

Paweł Chmielewski

 

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-07-14) | https://www.pch24.pl/nadchodzi-decentralizacja--la-croix--papiez-podpisal-przelomowy-dokument--kard--sarah---odwolany,77209,i.html

Skip to content