Aktualizacja strony została wstrzymana

Prymas Czech: Sobór Watykański II i Jan Paweł II to dwa największe wydarzenia w Kościele XX wieku

Radio Watykańskie podaje wyznanie kardynała Duka o Janie Pawle II. I rzeczywiście prymas Czech ma rację, bo jeśli dalej Kościół będzie kroczył zgubnymi drogami Soboru Watykańskiego II, to za kilkaset lat przeciętny człowiek skojarzy nasz okres jedynie z dwoma, trzema wydarzeniami i wymieni właśnie Sobór i Jana Pawła II.

Lecz jeśli Bóg dokona zmiany – bo na hierachię i wiernych raczej nie należy już liczyć – to tenże przeciętny człowiek natychmiast doda, że to były dwa potężne wydarzenia destrukcyjne XX wieku: jedno inicjujące, a drugie kontynuujące destrukcję.

Red.

„Kard. Duka: dla Kościoła wiek XX to Sobór i Jan Paweł II

Jeśli ktoś za kilkaset lat, na egzaminie z historii Kościoła zostanie zapytany o XX w., to obok Soboru Watykańskiego II, wymieni jeszcze dwie postacie: św. Jana Pawła II i św. Matkę Teresa. Takie świadectwo o znaczeniu polskiego Papieża daje dziś na swym blogu kard. Dominik Duka, prymas Czech.

[…] Mówiąc o zasługach Papieża Polaka prymas Czech przypomina, że to Jan Paweł II wprowadził w życie reformy soboru. Wniósł też nowy język do papieskich encyklik. Zawsze stawiał na racjonalność, która musi współpracować z wiarą. A wiara potrzebuje rozumu, aby nie stała się ideologią czy fanatyzmem.  […] – dodaje kard. Duka.

Źródło: Vatican News – Radio Watykańskie (21 maja 2020)”

 


 

Skip to content