Prymas Czech: Sobór Watykański II i Jan Paweł II to dwa największe wydarzenia w Kościele XX wieku

Aktualizacja: 2020-05-21 1:41 pm

Radio Watykańskie podaje wyznanie kardynała Duka o Janie Pawle II. I rzeczywiście prymas Czech ma rację, bo jeśli dalej Kościół będzie kroczył zgubnymi drogami Soboru Watykańskiego II, to za kilkaset lat przeciętny człowiek skojarzy nasz okres jedynie z dwoma, trzema wydarzeniami i wymieni właśnie Sobór i Jana Pawła II.

Lecz jeśli Bóg dokona zmiany – bo na hierachię i wiernych raczej nie należy już liczyć – to tenże przeciętny człowiek natychmiast doda, że to były dwa potężne wydarzenia destrukcyjne XX wieku: jedno inicjujące, a drugie kontynuujące destrukcję.

Red.

“Kard. Duka: dla Kościoła wiek XX to Sobór i Jan Paweł II

Jeśli ktoś za kilkaset lat, na egzaminie z historii Kościoła zostanie zapytany o XX w., to obok Soboru Watykańskiego II, wymieni jeszcze dwie postacie: św. Jana Pawła II i św. Matkę Teresa. Takie świadectwo o znaczeniu polskiego Papieża daje dziś na swym blogu kard. Dominik Duka, prymas Czech.

[…] Mówiąc o zasługach Papieża Polaka prymas Czech przypomina, że to Jan Paweł II wprowadził w życie reformy soboru. Wniósł też nowy język do papieskich encyklik. Zawsze stawiał na racjonalność, która musi współpracować z wiarą. A wiara potrzebuje rozumu, aby nie stała się ideologią czy fanatyzmem.  […] – dodaje kard. Duka.

Źródło: Vatican News – Radio Watykańskie (21 maja 2020)”

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=114375 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]