Kardynał Sarah wycofuje swój podpis pod Apelem…

Sarah i Apel, czyli o tym jak strach upadla…

«Jest mi bardzo przykro, że sprawa ta, będąca owocem ludzkiej słabości, w związku z którą nie żywię urazy do osoby, która ją spowodowała, odwróciła uwagę od tego, co powinno nas poważnie niepokoić w tym dramatycznym czasie…»

W związku z «APELEM DO KOŚCIOŁA I DO ŚWIATA, do wiernych Katolików i ludzi dobrej woli» (broniącym ludzkość przed konsekwencjami Korona-Hucpy) powstałym z inicjatywy Carlo Maria Viganò – Arcybiskupa i Nuncjusza Apostolskiego, włoski watykanista Marco Tosatti opublikował przesłanie Jego Ekselencji, spowodowane wycofaniem spod Apelu podpisu Kardynała Roberta Sarah, co oprócz Kardynała zostało potwierdzone także przez stronę Infovaticana.

https://twitter.com/Card_R_Sarah/status/1258524284198125570

https://infovaticana.com/2020/05/07/el-cardenal-sarah-niega-haber-firmado-el-documento-sobre-el-coronavirus/

Tekst Apelu znajduje się pod linkiem:

https://veritasliberabitvos.info/apel/

Lista Sygnatariuszy:

https://veritasliberabitvos.info/signatories/

 

KOMUNIKAT     8 maja 2020

Przedmiot: Wycofanie podpisu Jego Eminencji Kardynała Roberta Sarah spod „Apelu do Kościoła i świata” opublikowanego wczoraj, 7 maja.

W obecnej dobie bardzo poważnego kryzysu, jaki przeżywa Kościół i świat, pragnę trwać w postawie głębokiej miłości wobec mojego brata w Chrystusie, kardynała Roberta Sarah, któremu natychmiast wybaczyłem ciężki błąd, jaki popełnił przeciwko prawdzie i mojej osobie. Jednakże prawdziwe miłosierdzie, prawdy lekceważyć nie może, ponieważ ma w niej swój fundament. Dlatego też mam obowiązek, także w ramach braterskiego upomnienia, przedstawić kolejność wydarzeń, jakie miały miejsce, w związku z podpisaniem Apelu przez Kardynała Sarah.

 

Poniedziałek, 4 maja, o godzinie 16:00

Odbyłem rozmowę telefoniczną z Jego Eminencją, kardynałem Sarah. Rozmowa została nagrana i trwała 6 minut i 25 sekund.

W odniesieniu do tekstu Apelu, Kardynał oświadcza: „Wydaje mi się, że to bardzo poważna sprawa. Myślę, że ten apel będzie bardzo dobry, ponieważ skłoni nas do refleksji i zajęcia stanowiska: zgadzam się, że powinien być opublikowany jak najszybciej”. 

Zapytałem wtedy Jego Eminencję, czy zamierza złożyć swój podpis. Kardynał odpowiedział: „Tak, zgadzam się na umieszczenie mojego nazwiska, ponieważ jest to walka, którą musimy prowadzić razem, nie tylko dla dobra Kościoła Katolickiego, ale dla całej ludzkości”.

 

Czwartek, 7 maja

O 8:43 zadzwoniłem do Jego Eminencji, aby zapytać go, czy ma numer telefonu do kardynała Gerharda Ludwiga Muellera, który to numer, kardynał Sarah uprzejmie przekazał mi SMS-em. Podczas owej rozmowy telefonicznej, która trwała 4 minuty, Kardynał Sarah nie wyraził chęci wycofania swojego podpisu.

O godz. 15:00 rozpocząłem przekazywanie do Agencji Prasowych, Blogów i najrozmaitszych gazet, tekstu Apelu wraz z listą sygnatariuszy, zawierającą także nazwisko Kardynała Sarah’a.

O 17:48 otrzymałem SMS-a od Kardynała, którego treść przeczytałem dopiero półtorej godziny później. W czasie, gdy kardynał przesłał mi wiadomość, byłem całkowicie pochłonięty operacjami rozpowszechniania Apelu i nie zauważyłem nadejścia przesłania Jego Eminencji, a zatem nie mogłem od razu zapoznać się z jego treścią.

O 19:37 kardynał zadzwonił do mnie z pytaniem, czy przeczytałem wiadomość przesłaną przez niego. Odpowiedziałem, że nie.

Oto tekst wiadomości przesłanej do mnie przez Kardynała:

„Szanowna Ekscelencjo, ponieważ nadal pracuję w Kurii Rzymskiej, niektórzy znajomi odradzili mi podpisywanie apelu zaproponowanego przez Ekselencję. Może lepiej byłoby tym razem usunąć moje nazwisko. Bardzo mi przykro. Ekselencja wie o mojej przyjaźni i o mojej bliskości wobec Niego. Dziękuję za zrozumienie. Robert Kardynał Sarah”. 

Kardynał poinformował mnie więc w trakcie rozmowy telefonicznej, że jego życzeniem jest usunięcie jego nazwiska z listy sygnatariuszy. Zmartwiony i rozczarowany, poinformowałem Jego Eminencję, że Apel i podpisy były już w powszechnym obiegu od ponad czterech godzin. Rozmowa zakończyła się bez prośby czy sugerowania przez Jego Eminencję jakiegokolwiek rozwiązania kwestii.

Możliwe było na przykład uzgodnienie „wspólnego komunikatu”, w którym można było podać do publicznej wiadomości decyzję kardynała o wycofaniu jego akcesji. Nic z tego nie zostało zrobione. Pożegnaliśmy się serdecznie z wyrazami szacunku i wzajemnego wsparcia. W obliczu zaistniałej sytuacji, dla której ani On, ani ja nie byliśmy w stanie znaleźć rozwiązania, pozwoliłem sobie zachęcić Jego Eminencję, mówiąc mu, że jego przystąpienie do Apelu stanowiłoby pociechę i zachętę dla bardzo wielu wiernych.

Ze zdziwieniem i głębokim żalem dowiedziałem się następnie, że Jego Eminencja wykorzystał swoje konto na Twitterze, bez uprzedzenia mnie o tym, składając na nim oświadczenia, które są wysoce szkodliwe dla prawdy i dla mojej osoby. 

Jest mi bardzo przykro, że sprawa ta, będąca owocem ludzkiej słabości, w związku z którą nie żywię urazy do osoby, która ją spowodowała, odwróciła uwagę od tego, co powinno nas poważnie niepokoić w tym dramatycznym czasie. 

Potwierdzam, że nazwisko Jego Eminencji Kardynała Roberta Sarah zostało niezwłocznie usunięte z oficjalnej strony Apelu, co można zobaczyć na stronie www.veritasliberabitvos.info

+ Carlo Maria Viganò, Arcybiskup, Nuncjusz Apostolski

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Carlo_Maria_Vigan%C3%B2

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Sarah

SARAH FIRMA L’APPELLO, POI REVOCA. COME SONO ANDATE LE COSE

https://www.marcotosatti.com/2020/05/08/sarah-firma-lappello-poi-revoca-come-sono-andate-le-cose/

 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick’a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 

[Źródło:] neon24.pl – RAM blog () – [Org. tytuł: «Sarah i Apel, czyli o tym jak strach upadla…»]

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (11 maj 2020) – [Org. tytuł: «Sarah i Apel, czyli o tym jak strach upadla…»]

 

 


 

Tekst APELU z podpisami:

W obliczu poważnego kryzysu. Apel do Kościoła i świata

 


 

Skip to content