Dziwne żarty Franciszka. Watykan musiał je ocenzurować

Aktualizacja: 2020-04-17 1:55 pm

„Whisky to prawdziwa woda święcona” – miał powiedzieć do papież Franciszek do seminarzystów ze Szkocji, którzy wręczyli mu na audiencji butelkę whisky ze swojego kraju. Ten fragment z żartem papieskim został wycięty z filmu dokumentalnego.

Watykan uznał żart za byt mocny. Ta scena miała się pojawić w dokumencie o seminarzystach Szkockiego Kolegium w Rzymie. Informację o ocenzurowaniu tego fragmentu podał dziennik „Daily Mirro”.

Papież otrzymał butelkę szkockiej whisky Oban i zażartował, że to „prawdziwa woda święcona”. Rzeczywiście trochę mocne jak głowę Kościoła katolickiego. Chociaż obecne czasy zarazy i szukanie sposobów odkażania organizmów trochę ten żart mogłyby usprawiedliwić.
Reklama

Autor filmu potwierdza, że papież z podarunku alumnów był zadowolony. Nie przekazał go zaraz swojemu sekretarzowi, ale przetrzymał butelkę w rękach i wdał się z młodymi Szkotami w pogawędkę i zaczął żartować.

W pewnym momencie nawet „wybuchnął śmiechem”. Zgoda na kręcenie tej audiencji była jednak obwarowana zastrzeżeniem kolaudacji filmu przez biuro watykańskie. W tym przypadku interwencja cenzorska może i była słuszna, ale mleko (tj. bardziej whisky) i tak się rozlało…

Oban to rzadka whisky produkowana w szkockich Highlands, w mieście o tej samej nazwie. Mieszka tam zaledwie 8000 mieszkańców. Jest to jedna z najmniejszych gorzelni w Szkocji.

„Na początku byliśmy naprawdę zirytowani, ale urzędnicy nalegali, bo nie chcieli, aby papież był postrzegany jako osoba popularyzująca whisky” – mówił reżyser filmu. I dodaje, że „to dość zabawne, jak chroniony jest jego wizerunek”. Nam się wydaje, że chroniono tu bardziej wizerunek wody święconej…

Źródło: Daily Miror/ VA

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113542 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]