Aktualizacja strony została wstrzymana

Bruksela: w imigranckiej dzielnicy przebudują kościół na halę sportową

Władze samorządowe stolicy Belgii postanowiły zamienić kościół na halę sportową. Wszystko dlatego, że wymaga tego „zmieniająca się populacja miasta”.

Wśród dziewiętnastu gmin tworzących region brukselski, Anderlecht charakteryzuje się znaczną obecnością muzułmańskiej populacji imigranckiej, pochodzącej głównie z północnej Afryki.

W tej sytuacji,  socjalistyczny burmistrz Anderlechtu, Eric Tomas, postanowił przekształcić kościół á¹ wiẹtego Franciszka Ksawerego, znajdujący siẹ w dzielnicy Cureghem w centrum sportowe.

Burmiszcz uzsadniał swoją decyzjẹ w gazecie La Capitale tym, że „populacja radykalnie się zmieniła i trzeba dostosować siẹ do realiów i ich wymagań”. Nie bez winy jest też archidiecezja. Stojący na jej czele kard.Josef de Kesel, umieṡcił ten koṡciół w 2013 r. na liście budynków, których diecezja chce się pozbyć, a następnie zamknął ṡwiątyniẹ w 2015 roku.

FLC

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-02-16)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Zjawisko zamykania kościołów i pozbywania się ich na rynku nieruchomości znane jest na powszechną skalę od co najmniej 60 lat w Stanach Zjednoczonych. W Europie było na początku kryzysu w Kościele raczej marginesowe, lecz wszędzie jest skutkiem migracji ludności i napływu obcych kulturowo nowych mieszkańców. Jeśli w Stanach były to mniejszości murzyńskie potrafiące z normalnie funkcjonujących dzielnic uczynić pogorzelisko (również w dosłownym znaczeniu), to w Europie przyczyną jest napływ imigrantów muzułmańskich. W jedynym i drugim przypadku następują masowe porzucanie swoich domostw przez etnicznych mieszkańców, co w efekcie prowadzi do konieczności sprzedaży kościołów niemogących utrzymać się w takich warunkach. Do tego dochodzi oczywiste zeświecczenie Europy jako skutek kryzysu wiary i upadku autorytetu Kościoła po Soborze Watykańskim II.

Zjawiskiem godnym zainteresowania lekarza psychiatry jest rola hierarchów kościelnych, którzy widząc od kilkudziesięciu lat co się dzieje, dalej nawołują do- i wspierają imigrację obcych kulturowo elementów. Jest to albo głupota albo sabotaż.

 


 

.