Aktualizacja strony została wstrzymana

Hiszpańskie media: Watykan rozluźnia przepisy wobec księży odsuniętych od stanu kapłańskiego

Watykan rozluźni restrykcje wobec księży, którzy odeszli ze stanu kapłańskiego i np. żyją w związkach z kobietami – podaje LifeSite News, powołując się na hiszpański portal Religion Digital. Nadal będzie im zabronione sprawować Eucharystię i spowiadać, lecz będą mogli podejmować inne czynności: rozdawać Komunię i głosić kazania, nawet w swojej dotychczasowej wspólnocie.

Doniesienia hiszpańskojęzycznego portalu potwierdzają anonimowe źródła LifeSite News z Watykanu. Z ich informacji wynika, że dodatkowo zostaną rozluźnione przepisy dotyczące wieku i długości oczekiwania na dyspensę z Rzymu. Zmiany łączone są z agendą skupioną wokół Synodu Amazońskiego, gdzie – jak potwierdza wielu komentatorów – najprawdopodobniej dojdzie do wyrażenia zgody na wyświęcanie „sprawdzonych, żonatych mężczyzn” (łac. viri probati). Religion Digital na potwierdzenie swoich informacji opublikował odpowiedni dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Wynika z niego, że występujący o przeniesienie do stanu świeckiego kapłani będą musieli zostać przyjęci w swoich dotychczasowych wspólnotach, nawet ci żyjący w związku z kobietami. Dotychczasowe przepisy zabraniały zlaicyzowanym kapłanom sprawowania czynności kapłańskich; nie tylko odprawiania Mszy Św. i spowiadania, ale także rozdawania Komunii czy głoszenia homilii. Nowe przepisy „zezwalają kapłanom, którzy otrzymali dyspensę na sprawowanie funkcji niewymagających wyższych święceń”.

Ponadto, w wyjątkowych przypadkach przeniesiony do stanu świeckiego kapłan może się ożenić. Wytyczne nakazywały jednak, by ślub odbywał się w innym miejscu niż posługiwał kapłan, a sama ceremonia miała skromny charakter. Te przepisy również zostały zniesione, teraz będzie można nawet wziąć ślub w miejscu, gdzie „były ksiądz” dotychczas posługiwał.

Podczas gdy dokument potwierdza ważność święceń, a dyspensa obejmuje jedynie zwolnienie z celibatu i usunięcie ze stanu kapłańskiego, to hiszpański portal widzi nadzieję na zmianę tego stanowiska. Hiszpanie nie kryją zadowolenia ze zmian w przepisach; na jednej z grafik przedstawiają księdza w koloratce z kobietą i dzieckiem na rękach, z którym musi się ukrywać. „Ksiądz z dzieckiem na ręku byłby większym świadectwem Bożej miłości niż wszystkie celibaty świata” – przekonuje lewicowy portal.

Odsunięci od stanu kapłańskiego księża będą mogli nie tylko uczyć religii w szkole (do poziomu szkoły średniej), ale w niektórych przypadkach wykładać teologię na poziomie akademickim – w tym przypadku będzie wymagane specjalne pozwolenie. Zabronione im będzie jedynie branie czynnego udziału w formacji kleryków.

Źródło: lifesitenews.com / religiondigital.org

PR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-10-03) | https://www.pch24.pl/hiszpanskie-media--watykan-rozluznia-przepisy-wobec-ksiezy-odsunietych-od-stanu-kaplanskiego,71217,i.html

Skip to content