Kim są przyszli kardynałowie? Szósty konsystorz Franciszka

Katoliccy publicyści szeroko komentują ogłoszone niespodziewanie w niedzielę nominacje kardynalskie. Autorzy portali National Catholic Register oraz La Nuova Bussola Quotidiana zgodnie podkreślają, że kapelusze otrzymają osoby podzielające poglądy Franciszka na takie kwestie jak otwarcie na imigrację, ekologia czy „dialog” z islamem. Wśród nowych purpuratów nie zabraknie też… stronników lobby homoseksualnego.

„Ich pochodzenie wyraża powołanie misyjne Kościoła, który nadal głosi miłosierną miłość Boga wobec każdego człowieka na ziemi” – skomentował papież swój wybór. Dziesięciu spośród 13 nominatów zyska prawo do oddania głosów na konklawe. Konsystorz zaplanowany został na 5 października, a więc dzień przed rozpoczęciem synodu amazońskiego (6-17 października).

Franciszek nominował kardynałów już po raz szósty. Od 5 października w Kolegium Kardynalskim zasiadać będzie 67 elektorów wskazanych przez obecnego papieża, 42 przez Benedykta XVI oraz 19 przez Jana Pawła II.

Na szczycie listy 10 nowych kardynałów-elektów znalazł się 67-letni biskup Miguel Angel Ayuso Guixot, pochodzący z Sewilli. Od maja obecnego roku przewodniczy on Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego, gdzie zastąpił zmarłego kardynała Jean-Louisa Taurana. „Nominat przewodniczył wielu spotkaniom międzywyznaniowym, napisał wiele książek i artykułów, mówi wieloma językami, w tym arabskim” – wskazuje Edward Pentin z portalu ncregister.com. Autor przypomina także o zaangażowaniu biskupa Ayuso w opracowanie deklaracji o międzyludzkim braterstwie, podpisanej 4 lutego przez szejka Ahmeda el-Tayeba, wielkiego imama Al-Azhar oraz papieża w Abu Zabi. Watykan nazwał to posunięcie „ważnym krokiem naprzód” oraz „potężnym znakiem pokoju i nadziei” między dwiema religiami, jednak komentatorzy wskazali na niekatolicki fragment dokumentu, mówiący jakoby „różnorodność religii” była „wolą Bożą”.

Inny nominat, portugalski arcybiskup José Tolentino de Medonça był – jak pisze Pentin – duchownym praktycznie nieznanym poza Portugalią, dopóki papież nie wybrał go do wygłoszenia ubiegłorocznych rekolekcji wielkopostnych. Abp Tolentino de Medonça legitymuje się doktoratem z teologii biblijnej. Jest doradcą Papieskiej Rady Kultury i autorem wielu książek oraz artykułów o charakterze teologicznym i egzegetycznym, a także kilku tomów poetyckich. Zasłynął też, niestety niechlubnie, autorstwem wstępu do książki o teologii feministycznej, autorstwa siostry Marii Teresy Forcady, nazwanej przez BBC „najbardziej radykalną zakonnicą w Europie”. Siostra ta promuje „teologię queer” i jest zwolenniczką prawa do aborcji. We wspomnianym wstępie ksiądz Tolentino de Mendonça wyraził przekonanie, że „apostolat” Forcady powinien być wzorem dla chrześcijaństwa „wolnego” od przeszłych i obecnych więzów dogmatycznych oraz że jej wartością jest „podkreślenie znaczenia relacji etycznych wolnych od sztywnych, skodyfikowanych zasad”.

Kardynałem zostanie również abp Matteo Zuppi, niespodziewany następca kardynała Carlo Caffarry jako arcybiskupa Bolonii. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym Rzymu w 2012 roku. Określany jest mianem „kapłana ulic” ze względu na swoją troskę wobec osób starszych, imigrantów, Cyganów i narkomanów. Arcybiskup brał także udział w inicjatywach pokojowych wspólnoty Sant’Egidio, m.in. mediacjach mających na celu uwolnienie porwanych misjonarzy.

Wybór abp. Zuppiego przyjęła z entuzjazmem włoska lewica, a także homoseksualny lobbysta w Kościele, o. James Martin SJ. Nowy purpurat napisał wstęp do jego książki promującej „wspólnotę LGBT” w Kościele.

Jednym z trzech jezuitów pośród nominatów jest Jean-Claude Höllerich, mianowany arcybiskupem Luksemburga przez Benedykta XVI . Przewodniczy konferencji biskupów katolickich w Unii Europejskiej COMECE. W wielu kwestiach okazał się pokrewnym duchem papieżowi Franciszkowi. W kwietniu, na łamach La Civiltà Cattolica stwierdził, że europejscy populiści wykorzystują ludzkie obawy dotyczące imigracji i bezpieczeństwa. „Dramat” imigrantów w Europie określił jako „hańbę”. Wyraził też pełne poparcie dla zbliżającego się synodu amazońskiego. „Musimy zanurzyć się w rzeczywistości, ponieważ w rzeczywistości odnajdujemy Boga. A dziś przypomina nam to o trosce o stworzenie, która wymaga prawdziwej rewolucji w zwyczajach, mentalności i gospodarce” – stwierdził.

Inny jezuita, ojciec Michael Czerny jest podsekretarzem sekcji ds. migrantów i uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Pochodzi z dawnej Czechosłowacji i jest obywatelem Kanady. W 2009 r. Benedykt XVI mianował go ekspertem Synodu o Afryce. O. Czerny to jeden ze specjalnych sekretarzy a zarazem czołowy promotor nadchodzącego synodu amazońskiego.

Arcybiskup Ignacy Suharyo Hardjoatmodjo z indonezyjskiej Dżakarty po raz pierwszy został mianowany biskupem Semarangu przez Jana Pawła II w 1997 r. W ubiegłym roku został ponownie wybrany już na trzecią kadencję przewodniczącego konferencji biskupów swego kraju. Franciszek mianował go członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Kardynalski kapelusz ubierze na początku października także arcybiskup Juan de la Caridad García Rodríguez z Kuby. Jedną z jego inicjatyw było opracowanie programów ewangelizacji, w których biorą udział dziadkowie, wciąż pamiętający swoje katolickie wychowanie sprzed epoki komunistycznej. Franciszek mianował go arcybiskupem Hawany w kwietniu 2016 r..

Arcybiskup Kinszasy Fridolin Ambongo Besungu jest kapucynem. Będzie jednym z najmłodszych członków Kolegium Kardynalskiego. Jest teologiem moralnym, był m.in. arcybiskupem Mbandaka-Bikoro. Przed 3 laty został wiceprzewodniczącym konferencji biskupów Konga.

Jak przypomina portal La Nuova Bussola Quotidiana, nominat z Gwatemali, prałat Alvaro Ramazzini Imeri jest bardzo zaangażowany w kwestię migracji. W przeszłości nie szczędził krytyki polityce prezydenta Trumpa, oskarżanego przez duchownego o powodowanie „niewyobrażalnych konsekwencji”. Działalność duszpasterską biskupa Gwatemali w ostatnich latach charakteryzuje „preferencyjna opcja dla ubogich”, przy ciągłym potępianiu nierówności społecznych obecnych w kraju.

Także hiszpański arcybiskup Rabatu Cristóbal López Romero w nieodległej przeszłości wyróżniał się surowymi osądami dotyczącymi polityki zamykania portów przed imigrantami („postawy, które mnie zasmucają” – stwierdził) oraz obrony organizacji pozarządowych sprowadzających tak zwanych uchodźców. Salezjanin określił młodych Europejczyków jako „obłudnych i samolubnych”. Romero uważa, że w dialogu z islamem „można zbudować bardziej miłosierny świat”. Jako dyrektor szkoły zakonnej w Kenitrze wprowadził odbywające się w każdy piątek odczytywanie wersetów Koranu, w którym sam uczestniczył.

Swego przedstawiciela w Kolegium kardynalskim będzie znów miała Kuba. Będzie nim Juan de la Caridad García, arcybiskup San Cristóbal de La Habana. Nazywany „biskupem ludu”, krytykował kapitalizm w swoim kraju, podkreślając rzekomą wyższość „ postępowego socjalizmu”.

Papież wybrał także trzech innych duchownych w wieku powyżej 80 lat na kardynałów ze względu na ich wyjątkową „służbę dla Kościoła”: arcybiskupa Michaela Louisa Fitzgeralda, lat 82 misjonarza w Afryce i byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego; arcybiskupa Sigitasa Tamkevičiusa, arcybiskupa emeryta z Kowna, a także biskupa Eugenia Dal Corso, emerytowanego hierarchę z Angoli.

Źródła: ncregister.com, La Nuova Bussola Quotidiana.

RoM

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-09-03) | https://www.pch24.pl/kim-sa-przyszli-kardynalowie--szosty-konsystorz-franciszka,70623,i.html

Skip to content